İnşaat sektörünün bölgesel değil global hedefleri var

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Türkiye inşaat sektörünün bölgesel hedeflerinin bulunmadığını belirterek: "İnşaat sektöründe hedefimiz tüm dünyadır." dedi

İnşaat sektörünün bölgesel değil global hedefleri var

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Türkiye inşaat sektörünün bölgesel ve yerel hedefler taşımadığını belirterek: "İnşaatta hedefimiz; ne sadece Balkanlar, ne sadece Ortadoğu, ne sadece Orta Asya’dır. İnşaat sektöründe hedefimiz, tüm dünyadır." dedi. Türkiye İMSAD tarafından düzenlenen "Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayi Zirvesi"nde söz alan Bakan Özlü, Türkiye'nin inşaat ve alt sektörleriyle birlikte dünyanın parlayan yıldız ülkesi olduğuna da dikkat çekti. 

Yalnızca bina inşa etmek değil

Zirve'de yaptığı konuşmada inşaat sektörünün çok sayıda alt sektör ve farklı uzmanlık alanlarının toplamını temsil ettiğini ve sektörel faaliyetlere yalnızca baraj, köprü, bina ya da yol yapımı olarak bakılamayacağını vurgulayan Bakan Özlü: "Bu binaların, yolların, barajların, köprülerin arkasındaki mühendisliğe, insan kaynağına, teknolojiye, inovasyona; bir bütün olarak bakmak durumundayız. İnşaat alanındaki deneyimimiz; sınırlarımızı aşarak, tüm dünyada takdir gören bir yapıya kavuşmuştur." ifadelerini kullandı. 

Dünya sıralamasında 5'inci olan güç

Bakan Özlü, uluslararası müteahhitlik şirketleri ve Türk inşaatcılarının dünyanın 5 kıtasında ve 100'ün üzerinde ülkeye malzeme gönderdiğini, 95 milyar dolarlık iç pazar büyüklüğe sahip inşaat malzemeleri sektörünün 16.5 milyar dolarlık ihracatıyla da tüm sektörler arasında 3'üncü sırada yer aldığını belirterek: "İnşaat malzemeleri sektörümüz, dünya ihracat sıralamasında 5’inci sırada yer almaktadır. Sektörün ekonomimiz içindeki doğrudan payı %8, dolaylı payı ise, kendisine bağlı farklı sektörler ile birlikte %30 düzeyindedir. " Türkiye'nin bilhassa çimento, mermer, cam, seramik, inşaat demiri, demir çelik inşaat aksamı ve ürünlerinin yanı sıra alüminyum, boya ve plastik gibi ürünlerde de dünyanın sayılı ülkeleri arasında bulunduğunu açıklayan Özlü Türk inşaat ve yapı malzemeleri sektörünün kalite ve tasarım üstünlüğüyle dikkat çektiğini de dile getirdi.   

Türk inşaat sektörünün ayırt edici nitelikleri

Türk inşaat sektörünün Türkiye'de 2 milyonun üzerinde istihdam sağladığını ve 200'e yakın yan sektörü destekleyen stratejik bir güç sergilediğini de söyleyen Bakan Özlü, ekonomik genel eğilimlerin inşaat sektörünün gelişme hızı ile doğru orantılı bir seyir izlediğine de dikkat çekti. Bakan Özlü, tüm sektörlerde olduğu gibi, inşaat sektörünün de geleceğinin teknolojik ve dijital dönüşümle doğrudan bağlantılı olduğunu dile getirerek: "Kendini geliştirmeden, dünyadaki trendleri görmeden; inşaatın ve yan sektörlerinin ayakta kalması mümkün değildir. Teknolojinin ve dijital dönüşümün getirdiği fırsatları görenlerin geleceği, bugünlerden daha parlak olacaktır. İnşaat ve yapı malzemeleri sektörünün temelinde, kalite ve tasarım vardır." şeklinde konuştu. 

Kalite ve tasarım vurgusu

İnşaat sektörünün temel dinamosunun kalite ve tasarım olduğunu ve inşaat sektöründe yer alan firma ve sanaycilerin kalite ile büyüme, tasarım ile de fark oluşturma ilkelerini benimsemesi gerektiğini de söyleyen Bakan Özlü: "İnşaat ve yapı malzemelerinde tasarım, hayat kurtaran bir role sahiptir. Köprüler, yollar, barajlar, evler, binalar inşa eden inşaat sektörünün; mutlak surette kendi dijital dönüşümünü gerçekleştirmesi gerekmektedir." ifadelerini kullandı.