İnşaat sektörünün gücü "kredilerde"

Türkiye Bankalar Birliği rakamları, Türkiye'de inşaat firmalarının büyük oranda "borç parayla" iş yaptığını ortaya koydu

İnşaat sektörünün gücü

Türkiye Bankalar Birliği, inşaat sektöründe üretici, pazarlayıcı ve müşterinin kullandığı kredi miktarının 2015 yılına, 2013'ün ilk 3 ayına göre yüzde 47'lik bir artışla geldiğini ortaya koydu. Bu yılın ilk 3 ayında bu kapsamda kullanılan kredi, 311.8 milyar liraya yükseldi. Rakamlar, inşaat sektörünün "banka kredileri"ne ne oranda bağımlı olduğunu ortaya koydu.

İnşaat sektörü ve kredilere bağımlılık
Bugün Gazetesi'nde yayınlanan Emine Açar imzalı habere göre, bankaların inşaat firmalarına verdiği kredi miktarı 2013'ten 2015'in ilk üç aylık dönemine yüzde 46.13'lük büyüme yaşayarak geldi. Bu dönmde kullanılan kredi  77.2 milyardan 112.8 milyara çıktı. Konut satın almak isteyen kişilerin yaptığı başvurularda ise kullanılan kredi 2 yılda yüzde 35.1 düzeyinde bir artış yaşadı. Bu kategorideki rakamlar, 99.3 milyar TL'den 134.1 milyar liraya çıktı. Uzmanlar emlak komisyon, kiralama ve işletmecilik faaliyetlerine veriler kredilerdeki artışların da önemli bir kalem oluşturacağına dikkat çekti. 

Ödenemeyen kredilerde inşaat şirketlerinin payı
Bu zaman zarfında, takibe düşen kredi miktarlarında da büyük bir artış yaşandı. Bankalar Birliği Rakamları, ödenmeyen her 100 liralık kredide inşaat sektörü payının 3 lire 81 kuruşu bulduğunu ortaya koydu. İnşaat sektörünü yüzde 3.16 ile perakend ticaret ve kişisel ürünler, yüzde 3 ile toptan ticaret ve komisyonculuk, yüzde 2.89'unu ise tekstil oluşturdu. Tüm sektörlerdeki batık kredi tutarı ise 39 milyar olarak gerçekleşti.