İnşaat sektörünün istihdama katkısında düşüş

TÜİK rakamlarına göre takvim etkilerinden arındırılmış inşaat istihdam endeksi, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 12.5'lik bir düşüş yaşadı

İnşaat sektörünün istihdama katkısında düşüş

Türkiye İstatistik Kurumu 2015 Ocak-Mart dönemine ait İnşaat İşgücü Girdi Endeksini açıkladı. Buna göre 2015 yılı I. çeyreğine ait mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış endeks, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.6, takvim etkilerinden arındırımş endeks ise yüzde 12.5 oranında düşüş gösterdi. 

Çalışılan saatte yüzde 3.3'lük düşüş
TÜİK verilerine göre Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat çalışılan saat endeksi 2015 yılı I. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,3 oranında azalma gösterdi. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat çalışılan saat endeksi ise, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde14,4 oranında azaldı.

Brüt ücret-maaşta yüzde 0.1'lik artış
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat brüt ücret-maaş endeksi 2015 yılı I. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %0,1 oranında arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat brüt ücret-maaş endeksi ise, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %1,5 oranında azaldı.