İnşaat sektörünün umudu seçim sonrasına kaldı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Eylül 2015 dönemine ait konut satış verileri geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 20'lik bir düşüş yaşandığını gösterdi. İnşaat sektörü seçim sonrasını beklemeye başladı

İnşaat sektörünün umudu seçim sonrasına kaldı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Eylül 2015 dönemine ati konut satış verileri ciddi bir düşüşe işaret etti. Düşüş bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 20.1 düzeyinde gerçekleşirken satılan konut sayısı 92 bin 483 adet olarak gerçekleşti.

Seçim sonrası umudu
Haziran seçimleri sonrasında oluşan belirsizlik ortamının reel sektör üzerindeki izleri her geçen gün daha da belirgin hale geliyor. TÜİK tarafından her ay düzenli olarak açıklanan konut satış verilerinin sonuncusu, Türkiye ekonomisinin son yıllardaki lokomotifi olarak gözüken inşaat sektörü satışlarında çarpıcı bir düşüş yaşandığını ortaya koydu. Eylül 2015'te satılan konut sayısı 92.483 adet olarak gerçekleşti. Bu geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 20.1'lik bir düşüşe işaret ediyor. 

İnşaat sektörünün umudu seçim sonrasına kaldı

Dumankaya: 2014'ten beri en sert düşüş
Konut satışındaki  düşüşün Temmuz 2014'ten bu yana konut satışındaki en sert gerileme olduğunu ifade eden Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, gerilemedeki dönemsel etkinin de göz önünde tutulması gerektiğini söyledi. Dumankaya, yaz tatilinden sonraki ve okulların açılmasından önceki döneme denk düşen bu döneme Kurban Bayramı'nın eklenmesiyle düşüşün ivme kazandığını söyleyen Dumankaya:

İnşaat sektörünün umudu seçim sonrasına kaldı

"Fakat bu tablodan karamsar bir yorum çıkarmak doğru olmaz. Tüketicinin alım kararını ötelediğini söyleyebiliriz. Seçim sonuçlarının netleşmesi ile birlikte ötelenen alım kararlarının devreye alınacağını düşünüyorum.” dedi. 

Aylık verilere rağmen, sektörün potansiyeli ve canlılığını tekrardan kazanmaya başladığını belirten Dumankaya, seçim sonrası siyasi istikrar ile birlikte, 2015 yılının çok daha iyi bir tabloya kavuşacağını söyledi.