İnşaat ustalarına diploma şartı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan inşaat ustalarının eğitilmesi programı kapsamında 384 bin inşaat ustası eğitimden geçecek

İnşaat ustalarına diploma şartı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan inşaat ustalarının eğitilmesi programı kapsamında 384 bin inşaat ustası eğitiminden geçecek. Başarılı olan inşaat ustaları ise mesleki yeterlilik belgesi alacak. Belgeyi alamayan ustalar ise 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren inşaatlarda çalıştırılmayacak. 

10 bin usta eğitim için başvurdu 

İnşaat ustalarının eğitilmesi projesinin 2 yıllık yoğun bir çalışmanın ürünü olduğunu söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdür Vekili Selamı Merdin, İnşaat sektöründe mesleki yeterlilik belgesi şartı getirilenlerin eğitim ve belgelendirilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında "Yapı Sektöründe Çalışan Meslek Erbaplarının Mesleki Niteliklerinin Geliştirilmesi İşbirliği Protokolü" imzalandığını belirten Merdin, bu kapsamda kendilerine 10 bin ustanın eğitim için başvurduğunu söyledi. 81 ilde projenin uygulanmaya başlandığını belirten Merdin, ''Daha önce aldıkları geçici ustalık yetki belgesi ile çalışan 384 bin yapı ustamızı ilgilendiren bir eğitim ve ardından belgelendirme süreci olacak. Yapı ustalarımız bundan sonra daha güvenli çalışma ortamları içinde, bilinçli uygulamalarla daha sağlıklı binalar inşa edecekler." dedi.

Belgesiz inşaat ustaları çalıştırılmayacak 

İnşaat ustaları, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren belgesiz çalışması yasaklanacak. Çalıştıran iş yerlerine ise ceza uygulanacak.  inşaat ustalarına verilen eğitimlerin ücretsiz olduğunu, sınav ücretlerinin de devlet tarafından karşılandığını belirten Merdin, ''Usta, bu belgeyi alacak ki piyasada çalışacak yoksa çalışamaz. Hangi ustaya sorsak 'ustayım, işimi biliyorum' diyor. Ancak işin tekniğini ve ilmini bilmediği için hayati hatalar yapabiliyor. Çalışma ortamının güvenliğini nasıl sağlayacağını bilmediği için kendi hayatını ve arkadaşlarının hayatını riske atabiliyor. İşte bu bilgileri buradaki eğitimle kazanacaklar.'' diye konuştu. 

Belgesiz çalışanlara ceza 

Belge alacak olan ustalaraa aynı zamanda uygulama eğitimi de verilecek. Ardından Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş sınava tabi tutulacaklar. Hem sözlü hem uygulamalı sınava girecekler. Başarılı olanlara belgeleri verilecek. 1 Ocak 2017'den sonra belgesiz çalışanlara ceza uygulanacak. Ayrıca 31 Aralık 2017'den sonra eğitimler de sınavlar da ücretli olacak. 

Tüketicinin korunması sağlanmış olacak

Eğitimin tüketici açısından önemini vurgulayan Merdin, '' "Vatandaş bir iş yaptıracağı, güvenle malzemesini teslim etmek isteyeceği zaman ustaya belgesini soracak. Eğer bu belgesi varsa kalifiye ustadır, güvenle evinizi, malzemenizi teslim edebilirsiniz. Böylece tüketicinin de korunması sağlanmış olacak. Bu belgeyi bir nevi diploma sayabilirsiniz." diye konuştu.