İnşaat ve konut satışına standartlar geliyor

Yeni yasal düzenlemelerle inşaat ve konut sektörüne yeni standartlar geliyor. Buna göre emsal artışları zorlaşacak ve tüketiciyi yanıltan müteahhitlere ağır yaptırımlar uygulanacak

İnşaat ve konut satışına standartlar geliyor

4 Nisan 2013 / Bülent yoldaş / Posta Gazetesi
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yeni yasal düzenlemelerle, emsal artışlarıyla ve konut satılarıyla ilgili yeni standartlar getirileceğini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak yeni açıkladı. Hazırlıkları süren yeni İmar Kanunu, Yapı Denetim Kanunu ve Çevre kanunundaki düzenlemelerle inşaat sektörü tepeden tırnağa yeni standartlara kavuşacak. Bu standartlara uygun üretim ve satış yapmayanlara ağır yaptırımlar uygulanacak.

‘Emsal artışları zorlaşacak’
Bakan Erdoğan Bayraktar, emsal artışlarıyla ilgili düzenleme yapacaklarını belirterek, “Emsal artışları çok daha zorlaşacak. Öyle herkes kafasına göre plan notlarıyla, bilmem neyle emsal artışı yapamayacak” dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlarına, emsal değerleriyle ilgili uyarıda bulunduğunu hatırlatan Bakan Bayraktar, “Yeni kanun çıkarıyoruz, İmar Kanunu. Orada birtakım gerekli kıstaslar getiriyoruz. Yeni Yapı Denetim Kanunu yapıyoruz, orada kıstaslar getiriyoruz. Çevre Kanunu'nda birtakım değişiklikler yapıyoruz. Bu kulvarı inşallah çok daha güzel, çok daha ciddi, çok daha çevreci konuma getirmek için adımlar atıyoruz” dedi.

Tüketiciyi yanıltan müteahhit yandı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı ve yakında TBMM gündemine gelecek olan İmar Kanunu, usulsüz satış yapan yapı müteahhitlere ağır yaptırımlar getiriyor.
Taslakla, bir evi birden fazla kişiye satan ve proje üzerinde değişiklik yapan müteahhide ceza veriliyor. Buna göre, vatandaşın aldığı evin kapı numarası bile değişmeyecek. Evin net alanı ile uyuşmayan maket ya da broşür hazırlayan, bunu internette duyuran yapı sahibine idari para cezası verilecek. Müteahhitlerin yetki belgesinin iptali de gündeme gelecek.

Net ve brüt alan açıkça belirtilecek
Bu yıl içerisinde yasalaşması beklenen düzenlemeyle, konut alıcısı ve müteahhit arasındaki ilişki disiplin altına alınacak. Bakanlık, apartman ya da asansör boşluğu gibi alanların evin metrekaresi içinde gösterilmemesi için yeni kanuna ilk defa net ve brüt alan tanımlarını da koyacak. Düzenlemeyle, toplam net alan, eklenti alanı ve taban alanı tanımları da yapılacak. Müteahhitlere de bu kapsamda, projelerinde net alanı ve brüt alanı açıkça belirtme zorunluluğu geliyor.

Broşürler gerçeği yansıtacak
Taslağa göre, müteahhit, arazi sahibinin ya da satış vaadi sözleşmesi yaptığı kişilerin onayını almadan mimari projeyi, bağımsız bölümlerin numaralarını, konum, büyüklerini ve teknik özelliklerini değiştiren müteahhide idari para cezası verilecek.
Evin konumu, niteliği ve eklentisi, brüt, net alanı ile yapının ortak alanları bakımından ruhsat eki mimari projesi ile uyuşmayan maket, broşür, katalog hazırlayan, bunları elektronik ortamda duyuran veya bunlar üzerinde satış vaadi sözleşme hazırlayan veya satış yapan, yapı müteahhidine idari para cezası verilecek.

Kartaltepe’yle ilgili iddialar safsata
Bakan Bayraktar, Bakırköy Kartaltepe'de yeşil alanın konut alanına çevrildiği iddialarıyla ilgili olarak da “Öyle bir şey yok. Onlar safsata üretiyor. Orada yetkimiz var, devletiz, bakanlığız biz. Orada belediyenin yapmadığı işi biz yaparız. Gerekli görüşleri aldık. Oranın imarı vardı zaten, ticaretti konuta çevirdik. Tam bir safsata. Bakılırsa bilimsel olarak görülür” dedi.
Yeşil alanı imara açmayacaklarını, bu konuda çok titiz olduklarını belirten Bakan Bayraktar, “Biz imar, yeşil, çevre konularında son derece titiziz. Doğrusu neyse gereği neyse onu yaparız. Bilimsel çerçevede, imar planı, kriterleri, İmar Kanunu, imar yönetmelikleri çerçevesi içinde doğrusunu yaparız'' dedi.