İnşaat yatırımları ilk çeyreği nasıl tamamladı?

Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından her ay düzenli olarak açıklanan "Hazır Beton Endeksi", 2017 yılının ilk çeyreğinde inşaat yatırımlarının hareketlendiğine, buna karşın bu hareketliliğin beklenen düzeyde olmadığına dikkat çekti

İnşaat yatırımları ilk çeyreği nasıl tamamladı?

Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan "Hazır Beton Endeksi"nin Mart 2017 dönemine ait raporu açıklandı. Raporda 2017 yılının ilk çeyreğinde, inşaat yatırımlarının hareketlendiği, ancak bu hareketliliğin de beklenen düzeyde gerçekleşmediğine dikkat çekildi. Avrupa Hazır Beton Birliği ERMCO ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, son üç aydır toparlanma eğilimi taşıyan Hazır Beton Faaliyet Endeksi'nin eşik değer üstüne çıkmasının önemine dikkat çekerek: "Ancak Hazır Beton Faaliyet Endeksi’nin eşik değerin hemen üzerinde olması, sektördeki ivmenin yeterli olmadığını ortaya koymaktadır. " ifadelerini kullandı. 

Sektördeki ivmelenme yeterli düzeyde değil

THBB verilerine göre, son 3 ayda toparlanma gösteren Hazır Beton Faaliyet Endeksi, eşik değerin üzerine çıkarken, sektörün beklentisinin de yüksek düzeydeki konumunu korumayı sürdürdüğüne vurgu yapıldı. Hazır Beton Güven Endeksi dışındaki tüm endekslerin eşik değerin üzerine çıkışına karşın, Hazır Beton Faaliyet Endeksi'nin eşik değerin hemen üzerinde bulunması sektördeki ivmenin yeterli olmadığı şeklinde yorumlandı

Faaliyet endeksi ve hareketlenmenin boyutu

Faaliyet Endeksi'ndeki yüzde 0.5 oranındaki artış, mart ayında inşaat faliyet ve hazır beton üretimindeki sınırlı yönlü harekete işaret etse de ankete katılan firmaların yüzde 37'lik oranı, satışlarda geçen aya kıyasla bir değişim yaşanmadığını ifade etti. 

Güven Endeksi'ndeki artış sınırlı düzeyde

Hazır Beton Güven Endeksi, Mart ayında yüzde 01 oranında yükseldi. Bu artış hazır beton sektöründe ekonomiye olan güvenin sınırlı kaldığını gösterirken, ankete katılan firmaların yüzde 74'i yeni yatırım yapmayı planlamadığını bildirdi. Yeni istihdam düşünen firmaların oranı ise yüzde 18'ler düzeyinde.

Hazır beton Endeksi

Bileşik endeks olarak Hazır Beton Endeksi ise olumlu gelişmelerden etkilendi ve 100.38 seviyesinden 100.56'ya yükseldi ve mart ayını yüzde 0.2'lik artışla kapadı.