İnşaat yüzde 5'in üzerinde büyüdü

Çukurova Kent Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Kara, inşaat sektörünün 2014 yılını yüzde 5'in üzerinde bir büyüme ile kapattığını söyledi

İnşaat yüzde 5'in üzerinde büyüdü

2013 yılında inşaat sektörünün, artan kamu yatırımlarının da etkisiyle yüzde 7.1 oranında büyüme yaşadığını belirten Çukurova Kent Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Kara,  2014 yılı büyüme oranının ise yüzde 5'in üzerinde gerçekleştiğini belirtti.

Yüzde 20'lik satış artışı
Projelerin lokasyon ve prim potansiyeline göre farklılık göstermesine rağmen, 2014 yılı içindeki satışların ortalama yüzde 20 düzeyinde artış gösterdiğini belirten Kara, 

'Her yıl ekonominin üzerinde büyüme gerçekleştirerek ekonomimizin gücüne güç katan inşaat sektöründeki trendler değişti. Artık yalnızca belirli standartlara sahip bir bina inşa etmek değil, çevreyle dost, sosyal yaşama ve toplumsal yapıya uygun projeler hayata geçirmek önemli. Sektörde artık tüm ihtiyaçlara cevap verebilen projeler üretiliyor. Nitelikli projelerin oluşması bakımından 2014 önemli bir yıldı. Hem kaliteli konut yapımı hem de konut satışı açısından iyi sonuçlar aldık. 2015 yılında nitelikli yapılar daha da artacak.' şeklinde konuştu.

Çukurova Tower

İnşaatta kalite çıtası yükselmeli
Kalkınma ve sürdürülebilirlik bağlamında 10. Kalkınma Planı'nın sektör açısından en doğru yol haritası olduğunu belirten Kara, inovasyon ve Ar-Ge, sürdürülebilirlik ve kentsel dönüşüm üçgeninde ilerlenmesi halinde kalite standartlarının yükseleceğine de dikkat çekti. Kara, Kentsel dönüşüm sürecinin de sürdürülebilir şehirler açısından büyük önem taşıdığına da dikkat çekerek:

'Dönüşümle birlikte ilk beş yıl içerisinde yıllık ortalama 250 bin ila 300 bin konutun yenilenmesi bekleniyor. Kentsel dönüşüm ışığında yaşanan yenilenme girişimleri, inşaat sektöründeki canlılığı ve bölgelerin yatırım değerlerini artırdı. Gayrimenkul sektörünün 2015'te de yükseliş trendine devam ederek Türkiye'nin gücünü artıracağını bekliyoruz. Bu hem konut üreticileri hem de ülke ekonomimiz açısından büyük bir fırsat." açıklamasında bulundu.

Çukurova Tower'ın teslimini yaptık, yeni projelere odaklandık
İnşaat sektörü açısından oldukça haraketli geçen 2014 yılının Çukurova Kent Yapı için de verimli geçtiğini belirten Çukurova Kent Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Kara, "İstanbul Kartal'da 36 katlı bir rezidans projesi olarak Çukurova Tower'ı hayata geçirdik ve Ağustos ayının sonunda sahiplerine teslim etmeye başladık. Merkezi lokasyonu, doğaya saygılı konsepti, deniz ve adalar manzarası ile öne çıkan Çukurova Tower'da, şehir yaşantısının ihtiyaçlarına cevap verecek 1+1, 2+1 ve 3+1 özelliklerinde, dokuz farklı tipte 253 konut bulunuyor.