İnşaata kısa yoldan köşe dönme eleştirisi

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, inşaat sektörüne ilişkin olarak: 'Haksız kazanç elde etme ve köşe dönme anlayışına karşıyız.' dedi

İnşaata kısa yoldan köşe dönme eleştirisi

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, inşaat sektörüne yönelik olumsuz bir bakışa sahip olmadıklarını belirterek: ' Ama haksız kazanç elde etmeye, kısa yoldan köşe dönme anlayışına karşıyız" dedi.

İnşaatçılar değil, sanayiciler kahraman
Konya Sanayi Odası'nın 40'ıncı kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen etkinliğe katılan Bakan Işık,  Türkiye'nin asıl kahramanlarının 'sanayiciler' olduğunu belirterek, gayrimenkul rantının yüksek olduğu bu dönemde sanayiye yatırım yapmanın kahramanlık olduğunu söyledi. 

Yatırımcıların inşaat ilgisi
Açıklamasında inşaat sektörünün büyümesi ve gelişmesinden yana olduklarını, buna karın gayrimenkul rantının sermaye yatırımlarını bu alana yönelmesine vesile olmasının sakınalı olduğunu dile getiren Bakan Işık: oksa inşaat sektörü 300 sektörün tetikleyicisidir. İnşaat sektörüne olumsuz bakışımız yoktur, olamazda. Hatta bakanlık olarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla birlikte önümüzdeki 20 yılda Türkiye'nin yapacağı kentsel dönüşümde bütün inşaat mamullerinin Türkiye'de üretilmesi ve Türkiye'nin bu fırsatı değere dönüştürmesini için çalışma yürütüyoruz. Burada inşaat sektörüne olumsuz bakmamız mümkün değil. Türkiye'yi kalkındıracak sektörlerden biridir inşaat sektörü. İnşaat rantından dolayı haksız rant elde edipte sanayiciyi sadece ranta yöneltecek uygulamalara kesinlikle arzu etmiyoruz. Bir yerde imar 5 kat, bir imar değişikliğiyle 20 kata çıkartıyorsunuz. Bu defada orada oluşan kazanç hiç bir sanayi kuruluşun elde edemeyeceği kazanç oluyor her şeyin öngörülebilir, önceden kuralları belirlenmiş şekilde yürütülmesi gerekir."

Kısa yoldan köşe dönmek
Bakan Işık, Devlet olarak inşaat sektörüne olumsuz bir bakışa sahip olmadıklarını ama haksız kazanç ve kısa yoldan köşe dönme anlayışının da karşısında olduklarını belirterek: ' Gayrimenkul rantının kontrol altında tutulması, Türkiye'nin geleceği acısından önemli. Herkes daha fazla karı nerede görürse oraya yönelir. Herkes sanayici olmak yerine, kısa yoldan çok para kazanayım anlayışına giderse, sanayimiz zora girer. Buna dikkat ediyoruz. Bunun dışında inşaat sektörü Türkiye'nin en önemli sektörlerindendir. İnşaat sektörünün gücü, Türkiye'nin gücüdür" dedi.