İnşaatçılardan dördüncü sanayi devrimi uyarısı

Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan, inşaat malzemeleri sanayisi ve ülke ekonomisi için büyük önem taşıyan dijital dönüşüm sürecine dikkat çekerek: "Dördüncü sanayi devrimini zamanında yakalamamız şart..."

İnşaatçılardan dördüncü sanayi devrimi uyarısı

Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan, Türkiye İMSAD'ın Anadolu Buluşmaları etkinliği kapsamında yaptığı konuşmada. üretim ve hizmet sektörlerinin dinamiklerini değiştiren Endüstri 4.0'ın ülke ekonomisi ve inşaat sektörü açısından önemine dikkat çekerek, Türkiye'nin dördüncü sanayi devrimini kaçırmaması gerektiğini söyledi. 

Ferdi Erdoğan: "Dördüncü sanayi devrimini ıskalayamayız"

Türkiye İMSAD'ın Anadolu Buluşmaları kapsamında Kayseri'de konuşan Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Başkan Erdoğan, endüstri 4.0'ın üretim ve hizmet sektörleri açısından büyük önem arz ettiğini ve dinamikleri değiştirdiğini söyledi. Erdoğan, dijital dönüşüm sürecinin yansıması olarak üretim maliyetlerinin değiştiğini ve yüksek ve verimli iş gücünün ortaya çıktığını belirterek: "Değişen ihtiyaçlar malzemelerin de dönüşümünü zorunlu kılıyor. İlk üç sanayi devrimini seyreden bir ülke olarak bu sefer 4’üncü sanayi devrimini zamanında yakalamamız şart..." ifadelerini kullandı. 

Kendine yeterli yapılar için çalışmalara hız verildi

Günümüzde sanayide iyi uygulama örnekleriyle karşılaşıldığını ve sıfır enerjili, kendi kendine yetebilen yapılar için çalışmalar yapıldığını dile getiren Erdoğan, enerjinin en yüksek maliyet kalemlerinden biri olduğunu hatırlattı. Erdoğan: ".Yapılarda ısıtma ve soğutma için kullandığımız enerjiyi azaltmanın yolları günümüzde mevcut. Bu noktada özellikle standartlara göre üretilmiş malzeme ve doğru uygulama çok önemli. Enerji tüketimini minimuma indirecek malzemelerle bunu başarabiliriz..." şeklinde konuştu. 

106.6 milyar dolarlık sektörün temsilcisi

Türkiye İMSAD'ın, Türkiye'nin 106.6 milyar dolarlık toplam pazar büyüklüğüne sahip bir sektörü temsil ettiğini ve yalnızca İstanbul ve Ankara gibi metropolleri değil, inşaat sektörünün gelişim ve potansiyel gösterdiği bölgelerdeki tüm sektörel kesimleri bir araya getirme hedefini taşıdığını vurgulayan Erdoğan: " .  Amacımız, işbirliği ve güç birliği ile ülkemiz ekonomisinin gelişimine hep birlikte katkıda bulunmak" dedi. 

İnşaat sektörü dönüşüm ve devamlılığı uyum sağlamalı

İnşaat sektörünün değişmekte olan teknolojiye uyumuna dikkat çeken Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci de, odanın 1.400 üyesinin 250'ye yakınının inşaat sektöründe faaliyet gösterdiğini söyledi. Büyüksimitci, sürdürülebilir kalkınmada inşaat sektörünün stratejik bir rol üstlendiğini belirterek:  "Eğer bugün kentsel dönüşümden, yeşil binalardan, yeşil kalkınma stratejilerinden, geleceğin binalarından bahsediyorsak inşaat sektörü bu değişim, dönüşüm ve devamlılığa kendini çok hızlı adapte etmek zorundadır..." dedi. 

Türkiye İMSAD'ın Anadolu buluşmalarının dördüncüsü

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği'nin Anadolu Buluşmaları kapsamındaki dördüncü etkinliği Kayseri Sanayi Odası'nın işbirliği ile Kayseri'de düzenlendi. "Sanayide İyi Uygulamalar" başlığıyla gerçekleştirilen toplantıda söz alan Kayseri Valisi Süleyman Kamçı da ülke kalkınmasında üretimin önemine dikkat çekerek, Kayseri'nin 2016 yılında 1.5 milyar TL'lik ihracat ve 1.5 milyar TL'lik ithalata imza attığını belirtti. Kamçı: "Özellikle teknoloji yoğun ürünlerin üretimine öncelik vererek kar marjımızı yükseltmeliyiz. İlimizin sanayi alanındaki alt yapısını ve potansiyelini daha da geliştirmek için bu toplantının olumlu neticeler ortaya çıkaracağı kanaatindeyim" ifadelerini kullandı.