İnşaatçılardan kritik mesaj: 'İşler şu anda iyi ama...'

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği 2017 yılının dördüncü 'Gündem Buluşmaları'nda Hükümet'e, 'İşlerimiz şu anda iyi ama geleceğimizi açık ve net göremiyoruz..." mesajı verdi.

İnşaatçılardan kritik mesaj: 'İşler şu anda iyi ama...'

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği-Türkiye İMSAD, 2017 yılının dördüncü ve son Gündem Buluşmaları'nda ekonomi kurmaylarına kritik bir mesaj verdi. "Ekonomide Ufuk Turu ve 2018 Beklentileri" konu başlığını taşıyan toplantıda söz alan Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, "İşlerimiz şu anda iyi ancak geleceğimizi net ve açık bir şekilde göremiyoruz..." ifadelerini kullandı. 

İnşaat sektöründen ekonomi kurmaylarına kritik mesaj

Bugün gerçekleştirilen ve Türkiye'nin önde gelen yazar ve ekonomistlerinin katılım gösterdiği Türkiye İMSAD'ın Gündem Buluşmaları toplantısı önemli mesajlara tanıklık etti. Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan büyüme rakamları itibarıyla inşaat sektörünün her daim ülke büyümesinin üzerinde bir performans gösterdiğini hatırlattı. 2017 yılı genelinde işlerin yeniden düzeldiğini, bu bağlamda inşaat sektörünün yüzünün güldüğünü dile getiren Erdoğan: "Büyüme rakamları oldukça umut verici. 2016 verileriyle, Türkiye’nin ihracatı 142,0 milyar dolar. 104 milyon ton mal yurtdışına taşınmış. Bu ihracatın 30 milyon tonu inşaat malzemelerine ait. Yani 3’te 1’i..." ifadelerini kullandı. 

Konutlar satılmıyor, müteahhit parasını alamıyor

Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, yaz aylarında göreli olarak hafifleyen finansman problemlerinin son üç aylık dönemde etkisini iyice hissettirmeye başladığını ve bu durumun da inşaat malzemesi sanyicisi için yakından izlenmesi gereken bir risk oluşturduğunu belirterek: "Konutlar satılamıyor, müteahhitler parasını alamıyor, bu da doğal olarak malzemecileri etkiliyor. Dolayısıyla Güven Endeksi de 100 üzerinden 60’lı rakamlarda dolanıyor. Ekonomik beklenti konusunda ne yazık ki herkes kaygılı. İşlerimiz iyi ama geleceği açık ve net iyi göremiyoruz. Arada bir çelişki söz konusu. Her şeye kısa vadede bakmak mecburiyetinde kalıyoruz. Uzun vadeli bakışın ülke ekonomisine yerleşmesi gerekiyor. Tahsilat tarafındaki sıkıntının da bir an önce çözülmesi gerekiyor..." şeklinde konuştu

Dış ticarette kalıcı stratejinin önemi

Ferdi Erdoğan, dış ticarette kalıcı stratejilerin oluşumu ve Türkiye markasına yatırımın önemine de dikkat çekerek, katma değeri yüksek ürünlerin ortalama ihracat fiyatının yalınzca 10 sent/kg artması galinde ihracat gelirinde 3 milyar dolarlık artış olacağını dile getirdi. 

Ekonomi yazarları karamsar

Türkiye İMSAD'ın son Gündem Buluşmaları'na katılan Türkiye'nin önde gelen ekonomi yazarları da 2018 yılına ilişkin beklentilerini açıkladı. Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldag, 3. Çeyrek dönemde büyümede yüksek bir performans gösterildiğini ancak 2018'de bu rakamları yakalamanın mümkün olmadığını vurgulayarak: "Özellikle Almanya ile ilişkilerimizde sıkıntılar yaşıyoruz. Türkiye ekonomisi finansmanının yüzde 80’ini Avrupa’dan sağlıyor. Bu finansman yapısına dikkat ederek adım atmamız gerekiyor. Önümüzdeki dönemde Almanya’yla ilişkiler düzelmeye devam edecektir..." ifadelerini kullandı. Yazar Vahap Munyar da, inşaat sektörünün sanayinin önüne geçtiği eleştirilerine ilişkin değerlendirmesinde inşaatın arkasında ciddi bir sanayi bulunduğunu hatırlatarak: "2018 yılında Türkiye ekonomisinin ancak yüzde 5 büyüyeceğini öngörüyoruz..." dedi. Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü Şeref Oğuz da 2018 yılının çok zor geçeceği yönünde yaygın bir görüy birliğinin  bulunduğunu belirterek: "2017 için de aynı şey söylenmişti, 2020 için de söylenecek.  Geçmişe bakmak lazım ama geleceği de görmek lazım..." şeklinde konuştu.