İnşaatçıların 'en zenginler' listesindeki tırmanışı sürüyor

Ekonomist Dergisi tarafından hazırlanan Türkiye'nin En Zengin 100'ü listesi yayınlandı. Listede "inşaat" işi yapan patronların önemli bir yer tuttuğu görüldü. Tahincioğlu listeye giren iki yeni aileden biri oldu

İnşaatçıların 'en zenginler' listesindeki tırmanışı sürüyor

Ekonomist Dergisi, Türkiye'nin En Zengin'i listesini yayınladı. Türkiye'de bu tip araştırmalarda geleneksel olarak yer bulan Koç, Şahenk ve Sabancı ailelerinin ilk üç sırada yer aldığı listede "inşaatçılık" ya da "inşaat sektörü ile ilişkili" alanlarda faaliyet gösteren patronların önemli bir yer tuttuğu görüldü. 

Türkiye'nin en zenginleri ve inşaatçıları

Ekonomist Dergisi Türkiye'nin en zengin kişi ve ailelerini 14'üncü kez listeledi. Son yıllarda "inşaat alanı" ve ilişkili faaliyetlerde iş yapmakta olan patronların yükselişi yeni listede de kendine yer buldu. Son dönemlerde geliştirdiği inşaat ve konut projeleri ile dikkat çeken Tahincioğlu ailesi, En Zengin 100 listesine yeni giriş yapan iki aileden biri oldu. Listenin ilk sırasında 8 milyar dolar üstü serveti ile Koç ailesi yer alırken, ikinci sırada 7.8 milyar dolarlık serveti ile  Doğuş Holding'in sahibi Şahenk Ailesi ve Sabancı Ailesi yer aldı. İnşaat sektöründe faaliyet gösteren kişi ve ailelerden bazılarının listedeki yeri ve sahip olduğu servet ise şu şekilde sıralandı:

- Tara Ailesi/ Enka Holding: Uluslararası alanda çok önemli projelere imza atan Enka Holding'in sahibi Tara ailesi 5-6 milyar dolarlık serveti ile 8. sırada yer aldı. 
- Hüsnü Özyeğin/Fiba Holding:  Fiba Gayrimenkul ile sektörde faaliyetlerini sürdüren Hüsnü Özyeğin, 4-5 milyar dolarlık serveti ile 11. sırada yer aldı. 
- Torun Ailesi/Torunlar Grubu: Torun Ailesi, toylamda 1.5-2 milyar TL'yi bulan serveti ile listenin 28. sırasında yer aldı. 
- Çarmıklı Ailesi/Nurol Holding: Nurol GYO başta olmak üzere çok sayıda şirketiyle inşaat sektöründe faaliyet gösteren Nurol GYO'nun sahibi Çarmıklı Ailesi, 1-1.5 milyar dolarlık serveti ile 32. sırada yer aldı. 
- Hamdi Akın/Akfen Holding: Akfen GYO ile gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren Akfen Grubu'nun sahibi Hamdi Akın, 1-1.5 milyar dolarlık serveti ile 35. sırada yer aldı. 
- Erman Ilıcak/Rönesans Grubu: Ulusal ve uluslararası müteahhitlik sektöründe faaliyet gösteren Rönesans Holding'in sahibi Erman ılıcak 1-1.5 milyar dolarlık serveti ile 38. sırada yer aldı. 
- Berker Ailesi/Tekfen Holding: Berker Ailesi 1-1.5 milyar dolarlık serveti ile listenin 48. sırasında yer aldı.
- Mehmet Cengiz/Cengiz İnşaat: Cengiz İnşaat'ın sahibi Mehmet Cengiz de 1-1.5 milyar dolarlık serveti ile 51. sırada yer aldı. 
- Nihat Özdemir/Limak İnşaat: Limak İnşaat'ın sahibi Nihat Özdemir de 1-1.5 milyar dolarlık serveti eile 55. sırada konumlandı
- Ali Ağaoğlu/Ağaoğlu Şirketler Grubu: Türkiye inşaat sektörünün en etkili markalarından Ağaoğlu Şirketler Grubu'nun sahibi Ali Ağoğlu da 1-1.5 milyar dolar ile 57'inci sırada yer aldı. 

 

İnşaatçıların 'en zenginler' listesindeki tırmanışı sürüyor

 

- Ahmet Çalık/Çalık Grubu: Ahmet Çalık da aynı düzeydeki servetiyle 58. sırada yer aldı. 
- Bodur Ailesi/Kale Grubu: Kale Grubu 750 milyon dolar-1 milyar dolar aralığındaki serveti ile listenin 61. sırasında yer alıyor. 
 - Avni Çelik/Sinpaş Holding: Sinpaş Holding ile inşaat sektörüne yön veren şirketlerin sahibi Avni Çelik 750 milyon -  1 milyar Dolarlık serveti ile listenin 77. sırasında yer aldı.
- Koloğlu Ailesi- Kolin İNşaat: Koloğlu Ailesi 300-500 milyon dolarlık serveti ile listenin 95. sırasında yer aldı.  

Listedeki yeni isim: Tahincioğlu

 

İnşaatçıların 'en zenginler' listesindeki tırmanışı sürüyor

 

Ekonomist Dergisi tarafından bu yıl 14. kez gerçekleştirilen Türkiye'nin En Zenginleri listesine bu yıl ilk kez giriş yapan firmalardan biri ise Tahincioğlu Ailesi oldu. Tahincioğlu markası ile önemli projelere imza atan Tahincioğlu ailesi ise 500 milyon - 750 milyon dolarlık serveti ile listenin 85. sırasında yer aldı.