İnşaatçıların itirazı var

İnşaat sektörü temsilcileri, 'rant vergisi başta olmak üzere' İmar Kanunu'na yönelik düzenlemelere itirazlarını iletmek üzere Ankara'ya gitme kararı aldı

İnşaatçıların itirazı var

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 'rant vergisi' başta olmak üzere İmar Kanunu'na eklenmesi gündeme gelen diğer uygulamalara itiraz eden 250'ye yakın inşaat sektörü temsilcisi hafta içinde Ankara'ya gidecek. 

Taraflar Ekonomi Bakanlığı öncülüğünde buluşacak
Salı günü Ekonomi Bakanlığı öncülüğünde gerçekleştirilecek bir toplantıda Başbakan Ahmet Davutoğlu ile buluşacak olan KONUTDER, İNTES, GYODER ve Türkiye Müteahhitler Birliği üyeleri, yapılması düşünülen düzenlemelere itirazlarını dile getirecek.  

Rant vergisi nedir?
Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan düzenleme, herhangi bir imar değişikliğinin bir arsa üzerinde değer yaratması durumunu karar bağlıyor. Buna göre şayet, imar değişiliği bir kamu otoritesinin kararıyla gerçekleşirse, imar değişikliğinden kaynaklanan yeni değerin sahibi de kamu oluyor.

İnşaatçıların diğer sorunları
Sabah Gazetesi'nde yer alan Seda TABAK imzalı habere göre, 'sektörü durdurma' ve 'yatırımları baltalama' endişesiyle hareket eden sektör temsilcileri, 250 alt sektör de dahil olmak üzere ülke ekonomisinin olumsuz biçimde etkilenme kaygılarını Başbakan'a iletme şansı bulacak. Sektör temsilcilerinin rant vergisi konusunun yanı sıra, inşaat ruhsatları ve imar planlarının müktesap hak olması, KDV yükünün azaltılması gibi hususları da dile getirmesi bekleniyor