İnşaatçının gündeminde gayrimenkul borsası var

Gayrimenkul sektörün önemli oyuncularını biraraya getiren GYODER Gayrimenkul Zirvesi’nin ana gündemine sektörün finansman yapısı oturdu. Bu konuda geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gayrimenkul borsası kuralım önerisi de ele alındı

İnşaatçının gündeminde gayrimenkul borsası var

Türkiye'nin Gayrimenkul Platformu GYODER (Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği) tarafından 2000 yılından bu yana gerçekleştirilen ve sektörün en önemli organizasyonu olarak nitelendirilen Gayrimenkul Zirvesi'nin 14.'sü gerçekleştirildi.

Zirve'nin açılış konuşmasını yapan GYODER Başkanı Aziz Torun, sektörün sermaye piyasası araçlarını kullanması gerektiğine dikkat çekerek, "Zayıf karnımız olan öz sermaye yapısını güçlendirmek için, halka arz, yabancı fonlar, kira sertfikası, gayrimenkul sertifikası, tahvil gibi uzun vadeli sermaye piyasası araçlarını kullanarak gelecekteki bir yol kazasına engel olmalıyız" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İslam Konferansı Örgütü Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) bakanlar toplantısında "Gayrimenkul Borsası Kurulması" yönündeki söylemini hatırlatan Aziz Torun, "Sayın Cumhurbaşkanı artık gayrimenkul kıymetlerinin dünyada yeni bir değer olduğunu ifade ettiler. Bu beyanı Türkiye'deki gayrimenkul sektörü oyuncuları için çok önemli, anlamlı, pazarı büyütecek bir tesbit ve tavsiye olarak görüyorum. Evet biz Türkiye olarak gayrimenkul sektörü olarak önce gayrimenkul portföyümüzü çeşitlendirmeli zenginleştirmeliyiz" şeklinde konuştu.

Yeni araçlar bir zorunluluk
Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Dr. Vahdettin Ertaş da,gayrimenkul sektöründe güçlü finansman yapısının önemine değinerek, "Bu kapsamda gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren şirketler için öz kaynak yoluyla finansman yöntemlerinin yaygınlaştırılmasını, geleneksel gayrimenkul yatırım ortaklıkları yanında yeni Sermaye Piyasası Kanunu'yla düzenlemesi yapılan alt yapı gayrimenkul yatırım ortaklıkları, kira sertifikaları, gayrimenkul sertifikaları, gayrimenkul yatırım fonları gibi yeni araç ve kurumların kullanılmasını bir ihtiyaç hatta bir zorunluluk olarak görüyoruz" dedi.

Sektör patronları gayrimenkul borsası hakkında şunları söyledi;

Makyol İnşaat Gayrimenkul ve Turizm Başkanı Alper Tüfekçi:
"Gayrimenkulde çok fazla yenilik finansal anlamda riskli. Amerikadaki sistemin çökmesinin sebebi finansal yeniliklere gitmesdi oldu. Bu açıdan biraz muhafazakar yaklaşıyorum. Sistem ancak iyi analiz edilirse işe yarayabilir. Sdaece kurulmak için kurulacak bir şey değil. Çünkü borsa da inşaatta spekülatif sektörler. İyi analiz edilmeli bu sebebple."

Sinpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik: 

"Pozitif değerlendiriyorum. Gayrimenkul ayni haklar mutlaka likidite edilmeli. Ama onun önünde mortgage yasasından beri sürdürdüğümüz bir olumsuzluk var. Kamunun borçlanma ihtiyacının hala fazlalalığı, beraberinde enflasyon üzerindeki olumsuz etkileri belkide meseleninen büyük problemi. Enflasyon ve faizler yüksek. Bunlar gayrimenkul ayni hakların likiditeleştirilmesini zora sokar. Burada Türkiye için, gelişmekte olan ülke, kısa vadeli fonlar değil de uzun vaeeli fon şeklinde değerlendirilirse istifade edilebilir."

Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu:
"Bütün gelişmiş ülklelerde bu var. Gzyrimenkulden üretilen değerden sadece yapanın ve alanın kazandığı bir modelin dışında, üretilen değerden küçük birikimi olanın da faydalanması gerekiyor Gayrimenkul borsası, tüketici yasası dört dörtlük uygulanırsa işe yarayabilir. Biraz zamana ihtiyacımız var."

Dekar DK Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu:
"Kesinlikle Türkiye'de de tartışılması gereken ve uygulanması gereken bir konu. Mortgage dediğimiz sistem esasında bunu kapsıyor. Gayrimenkulü menkule çevirip alıp satabilirsek küçük girişimlerde iyi gelirler elde edebilir. Bu açıdan desteklenmesi ve altyapısı hazırlandıktan sonra uygulanması bence olumlu."

Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO'su Hasan Rahvalı:
"Gayrimenkul borsası sektör açısından önemli bir yenilik olur. Sektörün bu ve buna benzer yeni finansman enstrümanlarına ihtiyacı var. Sadece gayrimenkul borsasında değil benzeri finansal enstrümanlar yatırımcıların önüne seçenek olarak sunulmalı. Gayrimenkule yatırım yapmak isteyen yatırımcı olarak ikinci, üçüncü gayrimenkulü fiziki olarak satın almak yerine menkul olarak alabilmeli. Bu tip araçlar yatırıma alternatif sunacaktır."

EYG Gayrimenkul Geliştirme İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik:
"Borsa konusu da sektörde planlanan bir çok şey gibi yarım kalabilir. Bu sebeple ben pek sıcak bakamıyorum."