İnşaatçının Libya’daki alacakları ödenecek

Libya’da 1.5 yıldır hakedişlerini alamayan müteahhitlere müjdeyi Bakan Çağlayan verdi. Libya’da iş yapanların hakedişleri ödenecek

İnşaatçının Libya’daki alacakları ödenecek

11 Haziran 2012 / www.emlakwebtv.com

Türkiyeli müteahhitlerin, Libya’da Muammer Kaddafi’nin devrilmesi sonrasında, başta hakedişlerini alamama ve hesaplarına el konma gibi sorunların çözümü noktasında Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın girişimleri olumlu sonuçlarını vermeye başladı.
Libya’yı ziyaret eden ve Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdulcelil ile görüşen Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Firmalarımız hakedişleri neyse onu alacak. 1ç5 yıldır beklenen hakedişler süratle ödenecek” dedi.
Zafer Çağlayan Haziran başında da, geçtiğimiz ay içerisinde aralarında Türkiye’den firmalarında bulunduğu birçok şirketin hesaplarına el konulması üzerine Libyalı yetkililerle bir dizi temaslarda bulunmuş ve temaslar sonucunda hesaplarına el konan şirketler listesinden Türkiye’den 9 firmanın çıkartıldığını açıklamıştı. Çağlayan, "Yoğun çabalarımız neticesinde 9 Türk firmasını bu listeden çıkarmış bulunuyoruz; hayırlı olsun. Sadece 9 Türk firmasının bu listeden çıkarılması değil, Libya'daki firmalarımızın iş yaptığı bir çok kişi ve kurumların da bu listeden çıkarılmasını son derece anlamlı buluyoruz. Libya'daki Türk firmaları aynı heyecanla işlerine devam edecekler” açıklamasını yapmıştı.

‘Hak edişler ödenecek’
Zafer Çağlayan, geçtiğimiz gün Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdulcelil’le yaptığı görüşmenin ardından, “Her iki taraftan teknik heyetlerin yer alacağı komiteler kurulacak. Bu konuda zaten kardeşlerimizden hiçbir zaman endişemiz olmadı. Firmalarımız hakkı olan neyse tabii ki onu talep edecek. Bu konuda olabilecek hiçbir istismara, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve bakanlık olarak göz yummayacağız” dedi. 

‘Türk şirketler işlerinin başına dönsün’
Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdulcelil, "Bütçemizi tamamladık. Libya hükümeti bu şirketlerin bazı hakedişlerini ödemeye hazırdır. Maliye Bakanı ile yapılacak görüşmede takvim de belirlenecek. Alacakların belirlenmesi için ortak komiteler oluşturuyoruz. Türk firmaların zararlarını belirleyeceğiz. Projelerinin hangi safhada olduğunu belirleyeceğiz” dedi. Abdulcelil, ayrıca “Libya halkı Türk şirketlerinin bir an önce gelip işlerine dönmesini beklemektedir. Türk firmaların ne kadar ciddi oldukları ve ne kadar kaliteli iş yaptıkları ortada” dedi.
Libya Başbakan Yardımcısı Mustafa Başadur da Çağlayan’ın da katıldığı 7 kamu binasının teslim ve açılış töreninde,  Libya ile Türkiye halkının ortak bir tarihi olduğunu belirterek, "Libya'nın demokrasi mücadelesini cesurca desteklediniz" dedi. Başadur, Türk firmalarına çağrıda bulunarak, "Yeni Libya'da Türk firmalarının iş almasını temenni ediyoruz" diye konuştu.