İnşaatı devam eden metro hatları 2014

İstanbul’da inşaatı devam eden metro hatları 2014; Kartal-Kaynarca, Üsküdar-Çekmeköy ve Mecidiyeköy-Mahmutbey olarak karşımıza çıkıyor. Gelin hatların özelliklerine birlikte bakalım.

İnşaatı devam eden metro hatları 2014

İstanbul trafiğine çözüm getirecek ulaşım projeleri olarak öne çıkıyor, metrolar. Peki hali hazırda İstanbul'da inşaatı devam eden metro hatları 2014 listesinde neler var?

1.Kartal-Kaynarca metro hattı: Anadolu yakasının ilk metro hattı olan ve Ağustos 2012'de İstanbulluların hizmetine sunulan Kadıköy Kartal metrosunu Kaynarca'ya uzatmak için projelendirilen Kartal Kaynarca metrosunda inşaat çalışmaları son sürat ilerliyor. Hattın açılış tarihi olaraksa 2015 Ağustos ayı belirlendi. Kartal'dan Kaynarca'ya ulaşım süresini 8 dakikaya düşürecek Kartal Kaynarca metrosu durakları ise şöyle olacak; Yakacık, Pendik ve Kaynarca.

2.Üsküdar Çekmeköy metro hattı: 2015 yılında hizmete açılması beklenen Üsküdar-Çekmeköy metro projesi toplamda 16 istasyondan oluşacak. Proje tamamlandığında Üsküdar'dan metroya binen bir yolcu toplam 26 dakikada 16 istasyonu geçerek Sancaktepe'ye varabilecek. İnşaat çalışmalarının devam ettiği Üsküdar-Çekmeköy metro durakları ise şöyle; Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Burgurlu, Ümraniye, Çarşı, Yamanevler, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, İmam Hatip Lisesi, Dudullu, Necip Fazıl, Çekmeköy/Sancaktepe.

3.Mecidiyeköy Mahmutbey metro hattı: İki bölge arasındaki ulaşım mesafesini 26 dakikaya düşürecek Mecidiyeköy Mahmutbey metro hattı, toplamda 18 kilometrelik uzunluğa sahip olacak. Projede çalışmalar hız kesmeden devam ederken, hattın Haziran 2018'de hizmete alınması hedefleniyor. Mecidiyeköy ile Mahmutbey arasında hayata geçirilen Mecidiyeköy Mahmutbey metrosunun durakları ise şöyle olacak; Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe, Alibeyköy, Yeşilpınar, Veysel Karani, Akşemsettin, Kazım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi, Göztepe, Mahmutbey.