İnşaat'ın Ankara hamlesi büyük olacak

TÜGİAD Ankara Şube Başkanı Türker Naslı, inşaat sektörünün Ankara'daki gerçek atılımını önümüzdeki yıllarda yapacağını idda etti. Naslı, "inşaat yatırımlarıyla birlikte Ankara ekonomisinin de" ivme kazanacağını söyledi.

İnşaat'ın Ankara hamlesi büyük olacak

Türkiye Genç Sanayici ve İşadamları Derneği Ankara Şubesi Başkanı Türker Naslı, Ankara'nın son yıllarda inşaat yatırımlarının en önemli merkezlerinden biri haline geldiğini açıkladı. Naslı, buna rağmen inşaat sektörünün Başkentteki gerçek atılımını önümüzdeki yıllarda gerçekleştireceğini belirtti.

Ankara inşaat sektörü İstanbul'a rakip olur mu?
İnşaat sektörünün en canlı olduğu İstanbul'un ardından ikinci sırada gelen Ankara'nın kişi boşanı düşen inşaat harcamalarında dünya ortalamalarına yaklaştığını ve Başkent'in sayıları hızla artan A+ inşaat kalitesindeki marka projelerin etkinliğinin arttığını belirten Naslı:

"Başkent, 5.2 milyonluk nüfusu ile ciddi bir potansiyel içeriyor. Sanayi, eğitim, sağlık turizmi alanlarda güçlü bir alt yapıya sahip Ankara, yapımı süren yüksek hızlı tren ve otoyol ağları ile de ana kavşat haline geldi. Önümüzdeki yıllarda küresel çapta bir metropol haline gelecek Ankara'nın inşaat yatırımları için cazip bir merkez haline geleceği açık..." dedi. 

İnşaat'ın Ankara hamlesi büyük olacak

İstanbul doydu, yabancıların gözü Ankara'da
Açıklamasında İstanbul konut piyasasının önemli bir doygunluk oranına ulaştığını bu durumun da yabancı yatırımcının Ankara'ya yönelmesine neden olduğunu belirten Naslı, bu durumun yabancıya satışın en çok arttığı illerin başında Başkent'in gelmesiyle doğrulandığını belirtti. Naslı bu kategoride yılın ilk 5 ayında İstanbul'da yaşanan yüzde 2.9'luk artışın karşısında Ankara'da kaydedilen artışın yüzde 52 olduğunu vurgulayarak:

"Ankara gayrimenkul yatırımcısı açısından oldukça kârlı ve bakir bir alan...Özellikle Körfez ülkeleri başta yabancı gayrimenkul yatırım fonları yatırım planları kapsamında Ankara'yı daha fazla değerlendirmeye aldı. Ancak 2023’e kadar tamamlanacak ulaşım alt yapısı ile Ankara, sadece yurt içinde değil bölgedeki tüm ulaşım ağlarının kavşağında bir dünya kenti, büyük bir metropol haline geliyor ve bu trend, inşaatta Ankara’ya asıl sıçramayı önümüzdeki yıllarda yaptıracak..."