İNŞAATIN PATRONLARI 2016’DAN UMUTLU

DAP Yapı’dan Kuzu Grup’a, Artaş’tan Sur Yapı’ya kadar inşaat sektörünün dev oyuncuları 2015 yılını değerlendirdi. Patronlar sektör için 2016 yılından da umutlu

İNŞAATIN PATRONLARI 2016’DAN UMUTLU

‘Daha gidecek yol var’

Kasım seçimlerinden sonra beklenen istikrarın sağlanmış olduğuna dikkat çeken Ağaoğlu Şirketler Grubu İcra Kurulu başkanı Önder Halisdemir, “Bunun ekonomi üzerindeki etkilerini hissetmeye başlayacağız. Hükümetin açıkladığı reform paketinden sonra hedeflerimize hızlıca ilerleyeceğimiz bir döneme giriyoruz” dedi.  Gayrimenkulün hiçbir gelişecek sektörün önünü kesmediği gibi iki yüzün üzerinde sektörün önünü açtığını belirten Önder Halisdemir, “Bu alanda daha çok yapılacak şey var. Konut kredilerinin milli gelire oranı yüzde 7 lerde gelimiş ülkelerde bu yüzde 50’lerde. Diğer taraftan mütekabiliyet yasası ile birlikte henüz 3 senedir dış pazarlara açılmış durumdayız. Daha gidecek çok yolumuz var. Sektörümüz güçlü adımlarla ilerliyor ve buna devam edecek” diye konuştu.

‘İstikrar önemli’

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz ise 2015’te gayrimenkulde gerçekleşen önemli olayları şöyle özetledi, “Kentsel dönüşüm projeleri, mütekabiliyet yasası, devlet teşviki ve sektörümüzü yakından ilgilendiren yasal düzenlemeler oldukça önemliydi. Yatırımcılar için ülkemizdeki gayrimenkuller sadece birer yatırım aracı olmaktan öte bir hal aldı. Bu yıl yabancılara yaklaşık 4 milyar dolarlık mülk satışı yapıldı. Bu rakamların ülke ekonomisine ne denli katkılar sağladığına hep birlikte şahit oluyoruz” dedi. Ziya Yılmaz, Türk inşaat sektörünün geleceğinin önümüzdeki yıllardaki en önemli belirleyicisinin ülkenin içinde bulunduğu ortam olacağına da vurgu yaptı.

Sektör 2016’da canlanacak

Sektörün seçim sürecinde yaşanan siyasi belirsizlikle birlikte sakin bir dönem geçirse de, 2015’te büyümeye devam ettiğini söyleyen Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, “İnşaat sektöründe yaşanan durgunluk, siyasi istikrarın sağlanmasıyla birlikte 2016 yılında yeniden canlanacak. Türkiye gayrimenkul sektörünü, küresel yatırımcılarla buluşturacak olan Cityscape Turkey’in ilkinin 2016 yılında İstanbul’da yapılacak olması Türk inşaat sektörüne büyük katkı sağlayacak” dedi.

‘2016 yatırım yılı olacak’

“Kasım ayı seçimlerinde yeniden tek parti iktidarının seçilmesi sektörü tekrar eski canlı dönemlerine kavuşturdu.” Bu sözler ise Su Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas’a ait. 2016’nın ise yılı Sur Yapı için yatırım yılı, lansman yılı olduğunu belirten Altan Elmas, Nisan 2016’ya kadar toplamda 2.2 milyar liralık projede 1844 konut ve ofis projesinin hem satış, lansmanına hem de inşa sürecine başlamayı planlıyoruz. İkisi Sancaktepe’de olmak üzere Topkapı, Koşuyolu, Ümraniye ve Sultanbeyli’de 6 yeni projeye başlayacağız. Bunun yanı sıra Beykoz’da, Ataşehir’de, Gaziosmanpaşa’da ve Ümraniye’de dört adet kentsel dönüşüm projesinin çalışmalarını sürdürüyoruz” açıklamalarını yaptı.

‘Cazibe devam edecek’

“2016 yılında özellikle İstanbul yatırımcı kitle için cazibesini devam ettirecek” diyen DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, “Birçok yerli ve yabancı firmanın Asya’ya açılan kapı olarak İstanbul’a merkez ofislerini taşımak istemesi ofis projelerinin ilerleyen dönemde de gerekliliğini arttıracak. Bunun yanı sıra vakıf üniversiteleri, özel hastaneler gibi birçok yatırımın halen İstanbul ve çevresinde devam etmesi konut arzının artışına sebep olacak. Siyasi istikrarla birlikte ekonomik istikrarında beraberinde geleceğine inanıyorum. Ertelenen yatırımlar canlanacaktır” dedi.

Gelecek gündem konuları

2015’in Türkiye gayrimenkul sektöründe konut, ofis ve ticari yapı yatırımların ön plana çıktığı son 7 yıllık dönemin bir parçası olduğuna işaret eden İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, “Bu üç yatırım alanındaki projelerin arttığı, kira gelirlerinin ve konut satışlarının yükseldiğine tanık olduk” dedi.  Turgay Tanes, “Önümüzdeki 3 yıl içinse, sektörün gündem konularını kentsel dönüşüm projeleri ile tetiklenen yeni konut ihtiyacı, gayrimenkul değerine olumlu etkisi olan yeşil bina konsepti, 3. köprü, 3. havaalanı ve yeni otoyol projeleri ile gelişmesi beklenen yeni ticari ve konut alanları oluşturacaktır düşüncesindeyiz” diye konuştu.

Kentsel dönüşüme ağırlık

2016 yılının iyi bir yıl olacağını beklediğini belirten Mar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Özkök ise, “Özellikle kentsel dönüşüm projelerine ağırlık verilecek. Bu da sektöre önemli bir ivme kazandıracak. Biliyorsunuz Mar Yapı olarak bizim de iki kentsel dönüşüm projemiz var. 2016 yılında bu konuda harekete geçerek, proje çalışmalarına başlayacağız. Bunlardan birincisi Gaziosmanpaşa Belediyesinin kentsel dönüşüm planları çerçevesinde, iştiraki olan GOPAŞ ile sözleşme imzaladık ve çalışmalarımıza başladık” şeklinde konuştu.