İnşaatın yarattığı dev: 'Kule vinçler'

FM Gru Türkiye Disribütörü ADV Kule Vinç Genel Müdürü Betül Bıyık, inşaat sektöründeki hızlı artışın 'kule vinç' pazarında dev bir potansiyel yarattığını söyledi

İnşaatın yarattığı dev: 'Kule vinçler'

FM Gru Türkiye ve Bölge Disribütörü ADV Kule Vinç Genel Müdürü Betül Bıyık, inşaat sektöründeki hızlı artışın 'kule vinç' pazarında dev bir potansiyel yarattığını söyledi. Bıyık, sektörün son yıllardaki dev atılımında müteahhitlerin sürat, güvenlik, zaman tasarrufu ve işçi sayısını azaltmak için geliştirdiği iş stratejilerinin de etkisi olduğunu açıkladı.

Her yıl 400'e yakın vinç satışı gerçekleşiyor
Betül Bıyık, artık küçük inşaatlarda bile kule vinçlerin kullanılmaya başladığına dikkat çektiği açıklamasında, Türkiye'de her yıl 400'e yakın kule vinç satışının gerçekleştiğini belirtti. Bıyık, kiralama rakamlarının 1000 adet olduğunu, bunun da yıllık 1400 adetlik bir pazar anlamına geldiğini vurguladı.

Kule Vinç Fiyatları 1 milyon Euro'ya kadar çıkabiliyor

Vinç Fiyatları 1 milyon euro'ya kadar çıkıyor
Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan habere göre, 20-50 işçinin maliyetini karşılayabilen ve ciddi bir zaman tasarrufu sağlayan 'kule vinçlerin' fiyatı 110 bin Euro'dan başlayarak 1 milyon Euro'ya kadar uzanabiliyor. Aylık kiraları ise 8-10 bin TL aralığında değişen vinçler, genellik 8-10 aylığına kiralanıyor. 'Boşta duran vinç sayısı neredeyse hiç yok gibi. Elbette bu çalışmalarda can güvenliği standartlar önem taşıyor. sektör kendi içindeki kurumsallığını tam olarak yakalayamadı. Ayrıca kule vinç operatörü konusu da sıkıntılı. Yüksek risk grubunda yer aldığı için makinanın güvenliği ve mesleki yeterlilik çok hayati. Çünkü kazaların geri dönüşü yok. Eğitim konusu henüz tam oturmadı. Resmi bir eğitim kurumu yok. İsteyenlere 2.5-3 ayda ehliyet veriliyor. Bu konudaki eğitimlerin düzenlenmesi gerekiyor.' diyen Bıyık, vinç fiyatlarının yüksekliğe ve taşıma kapasitesine göre değişiklik gösterdiğini söyledi.