İnşaatlarda kazalar azalacak

İnşaatlarda kazalar en çok yüksekten düşme sonucu gerçekleşiyor. Doka, inşaatlarda iş kazalarını azaltmaya yönelik kalıp sistemleri üretiyor.

İş kazaları sonucu gerçekleşen ölüm rakamlarına bakıldığında son dönemlerde inşaat sektörü tüm sektörler arasında birinci sırada yer alıyor. Bir işçinin yüksekten düşerek hayatını kaybetmesi de ölümlü iş kazası nedenlerinin başında geliyor. 2013 yılında 278, 2014 yılında ise 298 kişi yüksekten düşerek hayatını kaybetti. Güvenliği ile ön plana çıkan kalıp firması Doka, inşaat kazalarını azaltmak için hem bilinçlendirme çalışmaları yapıyor hem de yeni teknolojiler üretiyor. Doka firması gelecekte  inşaat sektöründe söz sahibi olacaklara eğitimler de veriyor. İTÜ, ODTÜ ve Yıldız Teknik üniversitelerinin inşaat mühendisliği öğrencilerine ve müteahhitlere iş ve işçi güvenliği konusunda bilinçlendiriyor. İnşaatlarda kullanılan tüm güvenlik önlemlerinin ayrı bir yeri olduğunu söyleyen Doka Genel Müdürü Ender Özatay "Tam güvenlikli bir iskele bile işçi ölümlerini ve iş kazalarını yüzde 20 oranında azaltır“ dedi. 

Koruma perdeleri sayesinde 50. katta bile zeminde çalışma hissi
İnşaatlarda ölümlerin en çok yüksekten düşme sonucu gerçekleştiğini belirten Özatay, “İnşaatlarda dikkat edilmesi gereken unsurlar var. Bunlar işçi kıyafeti, tam güvenlikli bir iskele ya da kalıp, yüksek katlı binalarda ise koruma perdesi. Koruma perdesi Türkiye’de henüz çok yaygın değil. Kazaların artmasının sebebi de bu. Yüksek katlı bina inşaalarında artış var fakat koruma perdesi bilinci ne yazık ki fazla yok. Yüksek katlı binaların inşaatlarına baktığınızda, tepelerindeki sarı perdeler Doka’ya ait. İşte bunlar koruma perdeleri. Her türlü hava koşulunda işçinin çalışmasına olanak sağlıyor. İşçi 50. katta çalıyor olsa da, rüzgardan, yağmurdan ya da herhangi bir dış etkenden etkilenmiyor, zeminde çalışıyormuş gibi hissediyor. Doka’nın tasarladığı koruma perdeleri aynı zamanda kalıpla otomatik olarak ilerliyor ve kendi kendine bina kısa sürede yükseliyor“ diye konuştu.