İnşaatta işgücü maliyeti yükseldi

TÜİK tarafından açıklanan İşgücü Maliyet Endeksi sonuçlarına göre, inşaat sektöründe işgücü maliyeti bir önceki çeyreğe göre yüzde 5.1'lik bir artış gösterdi

İnşaatta işgücü maliyeti yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) tarafından açıklanan İşgücü Maliyet Endeksi, 3. Çeyrek: Temmuz-Eylül 2014 verilerine göre, inşaat sektöründe işgücü maliyeti bir önceki çeyreğe göre yüzde 5.1'lik bir artış gösterdi. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksi de, inşaat sektöründe, bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 4.5'lik bir artış yaşandığını kaydetti. İnşaat sektöründe, saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinde ise artış oranı yüzde 7.2 düzeyine ulaştı.

İnşaat sektöründe işgücü maliyeti yükseldi
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksi, 2014 yılı III. çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre %3,3 arttı. Endeks, sanayi sektöründe %3,1, inşaat sektöründe %5,1 ve hizmet sektöründe %3,2 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksinde en yüksek artış %13,4 ile E (Su temini, kanalizasyon, atık yönetimi ve iyileştirme faaliyetleri) sektöründe gerçekleşti.

Saatlik kazanç endeksi bir önceki çeyreğe göre %3,1 arttı
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksi 2014 yılı III. çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre %3,1 arttı. Endeks değerlerindeki artış oranları; sanayi sektöründe %2,9 ve inşaat sektöründe %4,5 ve hizmet sektöründe %3,1 olarak gerçekleşti. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksinde en yüksek artış %12,4 ile E (Su temini, kanalizasyon, atık yönetimi ve iyileştirme faaliyetleri) sektöründe gerçekleşti.

Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi bir önceki çeyreğe göre %2,1 arttı
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi, 2014 yılı III. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %2,1 arttı. Endeks değerleri; sanayi sektöründe %1,1 azalırken, inşaat sektöründe %7,2, hizmet sektöründe ise %4 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinde 2014 yılı III. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre en yüksek artış %10,5 ile H (Ulaştırma ve depolama) sektöründe gerçekleşti.