İnsanlığın geleceği Alldesign'de konuşulacak

Alldesign, dördüncü senesinde "Transhümanist Manifesto"nun yaratıcılarından Profesör Natasha Vita-More'u ağırlamaya hazırlanıyor

İnsanlığın geleceği Alldesign'de konuşulacak

Alldesign, dördüncü senesinde "Transhümanist Manifesto"nun yaratıcılarından Profesör Natasha Vita-More'u ağırlamaya hazırlanıyor.

Natasha Vita-More kimdir?
Amerikalı teorisyen, tasarımcı ve yazar Natasha Vita-More, insanın fiziksel ve bilişsel yeteneklerinin arttırılması, yaşlanma ve hastalanma gibi arzu edilmeyen veya gereksiz görülen yönlerinin ortadan kaldırılması amacıyla teknoloji ve bilimden faydalanılması gerektiğini öne süren uluslararası bir entelektüel ve kültürel hareket olan "Transhumanizm" düşünce akımının ilk kadın teorisyeni olarak adlandırılıyor.

Natasha Vita More

Plastik cerrahi, protez, tüp bebek, yapay organ gibi günümüzde pek çok yaygın örnekleriyle iç içe yaşadığımız transhumanizm, bilimin ve teknolojinin yardımıyla insan türünün hem fiziksel, hem de psikolojik olarak daha ileriye götürülmesi fikrine dayanıyor.  

İnsan vücudunu geliştirme hakkı ve morfolojik özgürlük konusunun aktivist savunucularından biri olan Natasha Vita-More, University of Advencing Technology'de Humanity+ (İnsanlık+) Kürsüsü Başkanı, Gelişen Teknolojiler ve Hibrid Gerçeklik Enstitüsü'nde de öğretim görevlisi olarak görev yapıyor. Profesör Natasha Vita More, nanoteknoloji, biyoteknoloji, bilgi teknolojisi, kognitif ve nöro bilim alanlarına odaklanarak insan bedeninin geliştirilmesi ve yaşamın uzatılması için araştırmalar yapıyor.

Transhumanizm nedir?
Geleceğin insanı ile ilgili yaptığı bir medya tasarımı ve teorik konsept proje olan "Primo Posthuman" ile birçok önemli uluslararası yayının ilgi odağı olan Natasha Vita More, 1983 yılında "Transhuman Manifesto"yu yayınladı, 1993 yılında da "Transhumanist Kültür ve Sanat Merkezi"ni kurdu.

"Transhuman art" alanında tasarladığı eserlerle, National Centre for Contemporary Arts, Brooks Memorial Museum, Institute of Contemporary Art, Women In Video, Telluride Film Festival, United States Film Festivali'nde ve "Evolution Haute Couture: Art and Science in the Post-Biological Age" sergisinde yer alan Natasha Vita-More, bugüne kadar pek çok uluslararası ödülün de sahibi oldu.