“İnşat sektörü 17 Aralık krizini de atlatacak”

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, inşaat sektörünün krizlere karşı deneyimli olduğunu ifade ederek, 17 Aralık’la başlayan krizi de atlatabilecek yapı da olduğunu kaydetti

“İnşat sektörü 17 Aralık krizini de atlatacak”

22.01.2014 / Posta Gazetesi 

İkinci İnşaat ve Konut Konferansı’nın açılışında konuşan İnşaatçılar Derdeği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, İnşaat ve gayrimenkul sektörünün 17 Aralık’la başlayan ve etkisini döviz piyasasında gösteren krizi atlatabilecek durumda olduğunu söyledi.

Tahmini olarak 2013 ilk yarısında gerçekleşen 1,5 trilyon liralık Cari Fiyatlarla Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın yüzde 19,13’üne denk gelen 290,8 milyarlık kısmını inşaat ve gayrimenkul sektörünün oluşturduğuna dikkat çeken Nazmi Durbakayım, “Türkiye ekonomisinin can damarı olan bu sektör, 1999 depremi 2001 mali krizini ve 2008 uluslararası krizi atlattı. Yani oldukça deneyimli ve kırılgan bir yapıya sahip değil. Bu nedenle Aralık 2013’de başlayan ve etkisini döviz piyasasında sürdüren kriz, inşaat ve gayrimenkul sektörünü yerle bir edecek türden değil. Sektörün iç dinamikleri kısa vadeli olduğunu düşündüğümüz bu krizi de atlatacaktır” diye konuştu.

Konut zammı kaçınılmaz oldu

Geçen yıl yapılması gereken fiyat zamlarını sübvanse eden sektörün, bu krizinde üstesinden geleceğine vurgu yapan Durbakayım, “Ancak dövizdeki artışın yüzde 20’lere varması nedeniyle ötelenmiş fiyat zamlarının üzerine artı 5 puanlık bir ek yük getirecektir. Ertelenen bu zamların, 2014’te yüzde 8 ila 10 arasında fiyatlara yansıması bekleniyordu. Ancak özellikle dolar kurunun 2 TL’yi aşması ve yüzde 20’nin üzerinde değer kazanması, bu hesapları alt üst etti. Dolayısıyla 2014’te sektörde beklenen yüzde 8-10 oranındaki fiyat artışlarına ekstradan 5 puan daha eklendi. Bundan sonraki süreçte yeni fiyatların en az yüzde 15 artışla tüketiciye yansıması kaçınılmazı oldu” diye konuştu.