İPKB'den okul dönüşümünde dev atak

İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi, 28 okulu daha yenilemek için hazırlıklarını tamamladı. Yenileme çalışmalarıyla birlikte 926 derslikte 33 binin üzerinde öğrenci yeni okullarına kavuşmuş olacak.

İPKB'den okul dönüşümünde dev atak

İstanbul Valiliği bünyesinde faaliyet gösteren İstanbul Proje Koordinasyon Birimi okullarda kentsel dönüşüm çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. 28 okulu yıkıp yeniden yapmak üzere hazırlıklarını tamamlayan İPKB, çalışmaların sonunda 33 bin öğrencinin 926 yeni derslikte öğrenim görmesini sağlamayı hedefliyor. 

İPKB'den okullara dönüşüm atağı
Olası bir depreme karşı İstanbu'daki okulların dönüşümüyle ilgili çalışmalarına devam eden İPKB, 28 yeni okul için de çalışmalraını tamamladı. Yeniden yapım sürecine dahil olan okullar için ihaleye çıkılırken, tüm okulların 200 milyon TL'ye mâlolması planlanıyor. 

İPKB'den okul dönüşümünde dev atak

Engellilelere özel ilgi
Engellilere yönelik zihinsel, işitme ve beyin felçli çocuklar için eğitim veren Ataşehir yunus Emre Engelli Çocuklar Okulu'nun da içinde bulunduğu çeşitli ilköğretim okullarının da İSMEP kapsamına alındığı açıklandı.Engelli çocuklara yönelik yenileme çalışmalarında diğer okullardan daha farklı bina ve teknolojik özelliklere yer verecek İPKB, çocukların eğitim ve fizik gelişim ihtiyaçlarını karşılama yolunda teknik donanıma da özel önem verecek. 

Hangi okullar yıkılacak
İPKB tarafından yapılan açıklamada aralarında Bahçelievler Cumhuriyet Anadolu Lisesi, Ümraniye Hasan Tahsin İlkokulu ve Eyüp Kılıçarslan İmam Hatip Ortaokulu'nun da bulunduğu lokulların yenileneceği belirtildi. Listede şu okullar yer alıyor: 

"Bakırköy Halil Vedat Fıratlı İlköğretim Okulu, Üsküdar Kadriye Mehmet Koparan İlkokulu, Ümraniye Nihat Sami Banarlı Ortaokulu, Eyüp Serdar Aksun İlköğretim Okulu, Beykoz İshakağa İlköğretim Okulu , Bahçelievler Fikret Yüzatlı İlkokulu,  Bahçelievler Şirintepe Ortaokulu, Bayrampaşa Halide Canayakın Anaokulu ve Yıldırım Sağlık Ocağı, Eyüp Kılıçarslan İmam Hatip Ortaokulu, Eyüp Şair Nabi İlkokulu, Sultangazi 50. Yıl İlköğretim Okulu, Ataşehir Yunus Emre İşitme Engelliler İ.Ö.O., Bağçılar Sancaktepe E.U.O. Mesleki E.M., Beyoğlu Halıcoğlu İşitme Engelliler İ.Ö.O., Arnavutköy Özel Eğitim Uygulama Merkezi, Kağıthane Refet Angın İmam Hatip Ortaokulu, Sancaktepe Tolgacan Sipahi İmam Hatip Ortaokulu, Üsküdar Kısıklı Ortaokulu, Kağıthane Çeliktepe İlköğretim Okulu, Kadıköy İbrahim Öktem İlkokulu, Beykoz Selahattin Karakaslı İmam Hatip Ortaokulu, Ümraniye Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi, Bahçelievler Adnan Menderes Anadolu Lisesi, Pendik Dolayoba Korkut Evirgen İlkokulu,  Eyüp Ragıp Kutmangil İlkokulu ve Alibeyköy EML."