İptal edilen Çamlıca teleferik projesi yerine metro hattı geliyor

Çamlıca Camii için önemli bir ulaşım aracı olması planlanan Mecidiyeköy-Çamlıca teleferik projesi iptal edildi. Çamlıca teleferik projesi yerine metro hattı yapılacak

İptal edilen Çamlıca teleferik projesi yerine metro hattı geliyor

Çamlıca Camii için önemli bir ulaşım aracı olması planlanan Mecidiyeköy-Çamlıca teleferik projesi iptal edildi. Çamlıca teleferik projesi yerine metro hattı yapılacak. İptal edilen teleferik projesi yerine Altunizade metrosu 3,5 kilometre uzatılarak camiye metro ile ulaşım sağlanacak. 

Farklı ulaşım alternatifleri üzerinde çalışıldı

Mecidiyeköy-Çamlıca teleferik projesi, Çamlıca Camii'ye yolcu taşıyacaktı. 10 kilometre hat üzerinde 6 istasyondan oluşan ve İBB'nin 2016 bütçe programına da giren teleferik projesinin iptaline ilişkin teklif 21 Temmuz'da İBB Meclisi'nde görüşüldü. Oylanan imar ve Bayındırlık Komisyonu raporunda Mecidiyeköy-Zincirlikuyu-Altunizade-Çamlıca teleferik güzergahında farklı ulaşım alternatifleri üzerinde çalışıldığı ve bu yüzden teleferik projesinden vazgeçildiği belirtildi. 

İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tonguç Çoban, projeyle ilgili olarak seçim döneminde vatandaşlardan oy toplandığını hatırlatarak:

"Projenin hayata geçirilemez olduğunu dile getirdik. Seçim döneminde vatandaşlardan bu proje için oy isteyen İBB ise bu projeye kaynak aktarmayı sürdürdü. Şimdi ise kamu zarara uğratılmış oldu. " şeklinde konuştu. 

Teleferik yerine metro geliyor

İptal kararından sonra İBB yetkilileri teleferik ulaşımına alternatif olarak metronun geleceğini belirtti. Altunizade'den itibaren mevcut olan metro uzatılarak Çamlıca Camii'ne ulaşım sağlanacak. Metro 3,5 kilometre daha uzatacak fakat direkt camiye kadar gitmeyecek. Yolcular caminin yanınında bir yere kurulacak durak ile Çamlıca Camiİ'ye ulaşabilecek.