İptal edilen Sulukule’de kura çekimi

4. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilen, Sulukule Yenileme Projesi’nde kura çekimi yapıldı. Mimarlar Odası ise Kadir Topbaş ve Mustafa Demir’e ihtarname gönderdi

İptal edilen Sulukule’de kura çekimi

26 Haziran 2012 /emlakwebtv

Fatih’te ”Sulukule Yenileme Alanı” kapsamında Fatih Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ işbirliğiyle üretilen 575 konut ve 56 ticaret birimi için kura çekimi yapıldı.
Hatice Sultan ve Neslişah mahalleleri kentsel yenileme alanları mülk sahiplerinin Fatih Spor Kompleksi’ndeki kura çekilişinde konuşan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, bir rüyanın, özlemin gerçekleştiğini ifade etti.
Mutlu, projenin bir kentsel yenileme, konut projesi olduğunu belirterek, İstanbullu’nun canı ve malının çok kıymetli olduğunu, İstanbul’u kucaklayan, insanı merkeze alan yeni projelerle kentte yaşayanların yüzünü güldürmeye devam edeceklerini söyledi. Mutlu, ”Sulukule iyi bir proje oldu” dedi.

Fatih Demir: “7 yerde yenileme çalışması yapıyoruz”
Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de ”Bugünkü kura çekimi, İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin aldığı karara rağmen yapılmış bir kura çekimi değil veya o karardan sonraki herhangi bir hareket değil. Kura çekimimiz aylar öncesinden bir süreç...” şeklinde başladığı konuşmasında, Fatih’te 7 yerde yenileme alanı çalışmaları yaptıklarını hatırlattı. Sulukule, Ayvansaray, Fener Balat, Süleymaniye, Kapalıçarşı ve Yalı Mahallesi’nde kentsel yenileme çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Demir, “Sulukule için öncü rol üstlendik. Projeyi, mülk sahiplerinin talepleri doğrultusunda 17 defa değiştirmek zorunda kaldık. Birbirinden farklı 28 farklı tipte ev ürettik. Sulukule, muadilleriyle mukayese edildiğinde, İspanya, Fransa, Romanya ve Polonya’da da kentsel dönüşüm yapıldı, onlarla mukayese edildiğinde, sosyal, kültürel ve mülkiyet hakkı yönleriyle daha gelişmiş bir proje. Şu anda orta büyüklükte bir Anadolu ilçesi inşa ediyoruz.”
Demir, projede Osmanlı mimarisinden esinlenen çağdaş konutlar olmasına özen gösterdiklerini ifade ederek, İstanbul’un bundan 100 yıl önceki mahallesine birkaç ay sonra şahit olacaklarını söyledi.

“Teslimleri Eylül ayında yapacağız”
Mustafa Demir, Sulukule Yenileme Projesi’nin yüzde 95’ini tamamladıklarını hatırlatarak, “Eylül ayında da, bu hukuki süreci inşallah o zamana kadar aşacağız, eylül ayında evleri mülk sahiplerine teslim edebileceğiz” dedi.

“İptal Kararını Danıştaya taşıyacağız”
Bugünkü çalışmanın evlerin teslimi kurası değil, evlerin hak sahiplerinin tespiti kurası olduğunu bildiren Demir, ”Herhangi bir sıkıntının olmayacağını düşünüyoruz. Mahkemenin kararını Danıştay’a taşıyacağız. Danıştay’dan, inşallah müspet yönde alacağımız karar, bir içtihat kararı olacak ve bundan sonraki depreme dönük Türkiye’nin her tarafında yapılacak olan çalışmaların da önü açılmış olacak” diye konuştu.

Mimarlar Odası’ndan Topbaş ve Demir’e ihtarname
İhtarname’de “İdarenin idari yargı yerlerinin kararları doğrultusunda işlem tesis edilmesi ve/veya eylemde bulunması için bir hazırlık yapması gerekmiyorsa, anılan Mahkeme kararında olduğu gibi anılan mahkeme kararı derhal uygulanabilir, en fazla birkaç saatlik işlemle yerine getirilmesi sağlanabilir nitelikteyse anılan kararın gereği gecikmeksizin ve derhal yerine getirilmelidir” denildi.
Sulukule’de yapımı tamamlanan binaların kura çekimi ile hak sahiplerine dağıtma girişimlerinin de hukuka aykırı olacağının belirtildiği İhtarname’de “İstanbul 4. İdare Mahkemesinin 2009/758 Esas ve 2012/783 Karar sayılı kararı ile iptal edilen İstanbul İli, Fatih İlçesi, Neslişah ve Hatice Sultan Mahalleleri (Sulukule) Yenileme Alanına yönelik hazırlanan Yenileme Avan Projesine dayanılarak tüm uygulamaların, tüm inşai faaliyetin durdurulmasını ve özellikle 26.06.2012 tarihinde gerçekleştirileceği duyurulan söz konusu alanda iptal edilen avan projelere dayanılarak yapılan yapılarla ilgili olmak üzere Mustafa Demir’in basında yer alan açıklamalarında belirttiği gibi“… bitmiş evlerin sahiplerinin belirleneceği kura…” çekiminin gerçekleştirilmesinin açıkça hukuka aykırı olduğunu, Türk Ceza Kanununun 257 inci maddesi uyarınca suç niteliğinde olacağını ve anılan mahkeme kararının yerine getirilmemesi nedeniyle doğmuş ve doğacak zararlar ile ilgili olarak ilgili idarelerle ilgili yasal yollara başvurulmasının yanı sıra 2577 sayılı Yasanın 28 inci maddesinin 4 üncü fıkrası uyarınca muhataplara da tazminat davası açılmak zorunda kalınacağını, yargılama gideri ve vekalet ücretinin de muhataplardan talep edileceğini ihtaren bildiririz” denildi.