Irak'a kredi açalım

TMB Başkanı Mithat Yenigün, bölgesel risklerin derinleşmesiyle birlikte yeni pazar arayışlarının yoğunlaştığını söyledi. Yenigün: 'Irak'a kredi açalım...' dedi

Irak'a kredi açalım

Bölgesel risklerin derinleşmesiyle birlikte yeni pazar arayışlarının yoğunlaştığını söyleyen Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün: ' Libya'da umut görünmüyor. Irak'a kredi açalım. Türk müteahhitlerinin 2.5 milyar dolarlık alacağı var ve bunlar çok yavaş biçimde ödeniyor. Türkiye bu miktarı kredi olarak versin; karşılığında da petrol ya da gaz alımıyla ödenme imkanı sunulsun. Bunun iki yönlü etkisi olacak. Birincisi ,Türkiye'nin bir jesti olacak ve sonuçta da borç veriyorsunuz. Diğer unsuru ise bu para hemen Türkiye'ye dönecek. Irak pazarının önemi, coğrafi olarak çok yakın olduğu için, kum, çakıl ve asfalt hariç her türlü inşaat malzemesi Türkiye'den gidiyor. Orada bir iş alındığında her türlü unsuruyla Türkiye'ye para dönüyor.' dedi. 

Sektörün 'kalkınma bankası' arzusu
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi tarafından gündeme taşınan yeni kalkınma bankası konusunu değerlendiren Yenigün: 'Eximbank ülke alım kredileri içindeki limitlerimiz yeterli değil. Çin müteahhitlerine sınırsız kredi açıyor. Başka ülkelerde iş alan firmalara, projeleri kadar kredi açılıyor. Yurtdışı fuarlar ve tanıtım çalışmaları devlet tarafından desteklenmelidir.' dedi. 

Latin Amerika pazarı ve Cumhurbaşkanı'nın temasları
Yeni pazar bulma konusunda Güney Amerika'nın bir alternatif olarak görülebileceğini kaydeden Yenigün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Güney Amerika gezisinde Kolombiya ve Meksika'da iş imkanı gözlendiğini aktardı.