Irak Depremi Türkiye fayları için risk oluşturuyor mu?

Irak'ın Süleymaniye ve Halepçe kentlerinin kesişim merkezinde meydana gelen ve ilk belirlemelere göre 350'ye yakın kişinin öldüğü depremin ardından, bu sarsıntının Türkiye'deki fay hatlarına olası etkisi tartışılmaya başlandı

Irak Depremi Türkiye fayları için risk oluşturuyor mu?

Irak'ın güneydoğu kesiminde Halepçe ve Süleymaniye kentlerinini kesişim merkezinde meydana gelen 7.3'lük deprem uzun süredir depremle mücadele etmenin yollarını araştıran Türkiye'de de gündemin ilk sırasına oturdu. Irak ve İran'da yoğun biçimde hissedilen ve ilk belirlemelere göre 350'ye yakın kişinin yaşamını yitirdiği açıklanan depremin Türkiye'deki faylar üzerindeki olası etkisi  yoğun biçimde tartışılmaya başlandı.

Irak Depremi, Türkiye Depremi'ni etkiler mi?

 Irak Depremi hakkında değerlendirmelerde bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Okan Tüysüz, söz konusu sarsıntının Türkiye'deki olası bir depremi etkilemeyeceğini dile getirdi. Tüysüz, Irak depreminin yüzeye yakın biçimde meydana geldiğini  ve yıkımın böylesine yüksek olmasının nedeninin yüzeye yakınlık olduğunu belirterek: "Depremin merkez üssü Türkiye'nin uzağındaydı. Paralel olarak Türkiye'deki fay hatlarını da etkilemeyeceğini söyleyebiliriz. Artçı sarsıntılar bekleniyor. Ama ne kadar süre sonra meydana gelecek, bunu bilemeyiz..." dedi. 

Türkiye için bir tehlike yok

CNN Türk televizyonunun canlı yayınına katılan Bölgesel Deprem-Tsünami İzleme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ali Pınar da, şiddetli bir deprem yaşandığını ve ratçı sarsıntılarının beklendiğini vurgulayarak: "Çoğunlukla bir deprem meydana getiren fay hattının yaklaşık 50-60 kilometrelik bir alanı etkilemesi mümkün, Sonuç itibarıyla etkilenecek fay hattı aralığı da böylesi bir kapsamda değerlendirilebilir. Bizim ülkemizde fay hatları ile Irak'ta depreme sebep olan fay arasında 250-300 kilometrelik uzaklık var. Dolayısıyla Türkiye için herhangi bir risk gözükmüyor..." ifadelerini kullandı. 

Sarsıntı Türkiye'den hangi kentlerde hissedildi

Halepçe kentinin 32 kilometre güneybatısında gerçekleşen deprem, Suriye, İsrail, Azerbaycan, Kuveyt ve İran'ın yanı sıra Türkiye'de de yoğun biçimde hissedildi. İlk belirlemelere göre 350 kişinin yaşamını yitirdiği sarsıntıyı Türkiye'den en yoğun biçimde hisseden kentler Hakkari, Van, Muş, Batmak, Şırnak, Malatya ve Diyarbakır oldu. Bu kentlerde depremin yarattığı sarsıntıyı hisseden vatandaşlar evlerinden dışarı çıktı.  

En yüksek kayıp İran'da

İran sınırına yakın bir yerde yaşanan ve merkez üsse yakın yerleşim birimlerinin yoğunluğu nedeniyle İran kanadında yoğun can kaybına yol açan depremin Irak'a maliyeti ise kısmen daha düşüük oldu. Irak'ta ölen kişi sayısının ilk belirlemelere göre 10 civarında bulunmasına karşın, İran'da en az 328 ölü ve 2500'ün üzerinde yaralı bulunduğu vurgulandı. Süleymaniye'de yoğun bir hasar oluştuğu belirtilirken ana depremi takiben de 4.8, 4.6 ve 4.1 şiddetinde üç tane artçı sarsıntı kaydedildi. 

Barajın yakınlarındaki konutlara tahliye emri

Diğer taraftan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Ziraat ve Su Kaynakları Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da Derbendihan Barajı'na yakın bölgelerdeki yerleşimlerin tahliye edilmesi yönelik çağrının yapıldığı belirtildi. Bakan Abdulsettar Mecid imzasıyla yapılan yazılı açıklamada barajda hasar oluştuğu ve zararın boyutlarının tespiti ile ilgili olarak da çalışmaların sürdüğü belirtilirken: "Derbendihan Barajı zeminine yönelik incelemeler sürüyor. Evleri baraja yakın olanlara can güvenlikleri için bölgeden uzaklaşmaları çağrısında bulunduk..." dedi.