Iraklı Bakandan müteahhitlere ödeme müjdesi

Irak'ın Planlama Bakanı Selman el-Cumeyli, müteahhitlerin beklenen işin yüzde 85'ini tamamlamaları halinde ödemelerin bütünüyle yapılacağını açıkladı

Iraklı Bakandan müteahhitlere ödeme müjdesi

Irak kabinesi, alacaklarını tahsis etmede zorlanan Türk müteahhitlerine yönelik ödeme planını açıkladı. Planlama Bakanı Selman el-Cumeyli, söz konusu şirketlerinin alacaklarının yüzde 50'sinin ödeneceğini; bu firmaların yükümlü oldukları işin üzde 85'ini bitirmeleri halinde de ödemelerinin bütünün yapılacağını söyledi.

Türkiye-Irak ilişkilerinde hedef 2013 düzeyi
İzmir Enternasyonel Fuarı'na katılan Cumeyli, gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak ve Türkiye ilişkilerinin 2013 yılında tarihin en yüksek düzeyine ulaştığını ve iki Hükümet arasındaki koordinasyonun bu düzeyi yeniden yakalamak üzere kurulduğunu vurguladı. Irak'ın Türk şirketlerine açık bir yatırım potansiyeli taşıdığını vurgulayan Cumeyli:

"Irak hükümeti iki ülke arasındaki yatırımların artırılması ve ticaretin geliştirilmesi adına önemli meseleleri çözmeye çalışıyor. Bu konudaki ilk adımımız, ödeme güçlüğünü çözmek oldu..." dedi.

Bakan cumeyli, Irak Kabinesi olarak şirketlerin ödeme güçlü çekmesiyle ilgili problemlerde önemli adımlar atıldığını ve bu şirketlerin kalan alacaklarının en yüz yüzde 50'sinin ödeneceğini belirterek: "Firmalar onlardan beklenen işin yüzde 85'ini tamamladıklarında ödemenin tamamını alacaklar. Bu çalışma Türk şirketlerinin Irak'ta işlerini sürdürmelerine yardım edecek..." ifadelirin kullandı.