İran ödenmemiş borçlardan dolayı Türkiye'ye elektrik ihracını durdurdu

İran'ın Enerji Bakan Yardımcısı, Türkiye'ye elektrik ihracının kesildiğini duyurdu. Kararın gerekçesi ise alıcı firmanın 200 milyon doları bulan borcunu ödememesi olarak gösterildi

İran ödenmemiş borçlardan dolayı Türkiye'ye elektrik ihracını durdurdu

İran, Türkiye'ye elektrik ihracını durdurduğunu açıkladı. İran Enerji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada elektriğin durdurulma gerekçesi "ödenmemiş borçlar" olarak gösterildi. 

İran Türkiye'ye elektrik ihracını durdurdu
İran'ın Türkiye'ye yaptığı elektrik ihracatını durdurduğu açıklaması İran Enerji Bakan Yardımcısı Huşeng Felahetiyan'dan geldi. Felahetiyan, kesintinin Türk tarafının borçlarını ödememesinden kaynaklandığını belirterek: "Alıcı Türk firmasının İran'an 200 milyon dolar düzeyinde borcu bulunuyor. Bu borç ödenmediği için elektrik akışı kesilmiştir..." ifadelerini kullandı. 

Görüşmeler başladı
Felahetiyan'ın açıklamalarındaki bir diğer dikkat çekici nokta ise, ihracatın yeniden başlaması için görüşmelerin başladığına yönelik vurgusu olda. "Ödenmemiş borçların alınması ve ihracatın yeniden başlaması için görüşmelerin başladığı" açıklamasını yapan Felahetiyan, borçların ödenmesi ve bundan sonraki ödemeler konusundaki güvencenin ardından elektrik satışlarının yeniden başlayacağını belirtti. 

Türkiye'nin yeni yatırımları
İran'ın aldığı karar sosyal medyada kendine geniş yer buldu. Yapılan yorumlar arasında en ilginci, Türkiye'nin hidroelektrik yöntemlerle elde ettiği elektri miktarının artamsı üzerine İran'dan alımı azaltma kararı aldığı yönündeydi.