İş alımında inşaat sektörü geriledi

yenibiris.com Ocak 2015 istihdam raporuna göre inşaat sektörü, en çok eleman aranan sektörler listesinde ilk 5'e giremedi

İş alımında inşaat sektörü geriledi

yenibiris.com Ocak 2015 istihdam raporuna göre inşaat sektörü, en çok eleman aranan sektörler listesinde ilk 5'e giremedi. Rapora göre yeni yılın ilk ayında en çok eleman aranan sektörler turizm, perakende ve eğitim oldu. İş arayanlar yine en çok bankacılık-finans sektörüne iş başvurusu yaptı.

Eğitim 2 basamak yükseldi
Eğitim ve sağlık sektörleri geçtiğimiz yılın son 3 ayına göre eleman arayışını artırdı. Aralık 2014'te en çok iş ilanı verilen sektörler sıralamasında 4. olan eğitim, ilanlarını iki katına çıkartarak 2. sıraya yükseldi. Ocak ayında bütün sektörler genelinde satış temsilcileri en çok aranan kişiler olurken, aralık ayına göre muhasebe elemanı, sekreter ve mağaza müdürü ilanlarında artış görüldü. 

Ocak 2015 iş ilan istatistikleri

En popüler ilan gişe elemanı
2014 yılı genelinde en çok çalışılmak istenen sektör olan bankacılık-finans, bu yılın ilk ayında da en popüler sektör oldu. İş arayanlar en çok bankaların gişe elemanı/gişe yetkilisi pozisyonuna başvuru yaptı. Satış temsilcisi ve çağrı merkezi müşteri temsilcisi ilanları, en çok ilgi gören diğer ilanlar oldu.

En çok iş ilanı İstanbul'dan
En çok iş ilanı verilen iller İstanbul'un ardından Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa olarak sıralandı. Aralık 2014'te İzmir, Antalya'dan sonra geliyordu. Ocak ayında Aydın'da iş ilanları iki katına çıktı.

Ocak ayı istihdam verileriyle ilgili olarak Yenibiris.com Yönetim Kurulu Üyesi Kâmil Özörnek, "En çok iş ilanı verilen sektör sıralamalarında son dönemde fazla değişiklik görülmezken, turizm-otelcilik sektörünün, geçen yılın ocak ayı birincisi perakendeyi geçtiğini görüyoruz. Özellikle büyük otel zincirlerinde işe alımlar yılın her dönemine yayılmış durumda. Eğitim ve perakende de, gerek çalışan sirkülasyonu, gerek yeni açılan şubeler ve mağazalar nedeniyle alımlarını sürdürüyor. Benzer eğilimin ilk 3 ayda devam edeceğini tahmin ediyoruz" dedi.