İş güvenliği için işbirliği geldi

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER), Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Türkiye Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi İktisadi İşletmesi (TÜRKİYE MYM) ile işbirliği protokolü imzaladı.

İş güvenliği için işbirliği geldi

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER), Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Türkiye Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi İktisadi İşletmesi (TÜRKİYE MYM) ile işbirliği protokolü imzaladı. Protokolle, İstanbul’daki sektör temsilcileri için ‘Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme’ konusunda işbirliği yapılacak.

Konu ile ilgili açıklama İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım’dan geldi. Durbakayım, “Sektörümüzde kalifiyeli eleman seviyesini yükseltecek bu girişim ile İstanbul’da Yapı Müteahhitliği sektör temsilcilerin çalıştırdığı elemanların, mesleki yeterlilik belgesi almasına katkı sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.  

Teknik ve mesleki eğitim standartlarının ve bu standartları temel olan yeterliliklerin geliştirilmesi, uygulanması ve bunlara ilişkin yetkilendirme, denetim, ölçme ve değerlendirme, belgelendirme ve sertifikalandırmaya ilişkin kural ve faaliyetlerle İNTES ve TÜRKİYE MYM’nin görevlendirildiğine işaret eden Nazmi Durbakayım, iş güvenliği ve kazaları konusunda atılan en önemli ve somut adımlardan birisi olan mesleki yeterlilik belgeli usta çalıştırma zorunluluğunun önemine dikkat çekti.