İş güvenliği kültürümüzde zaafiyet var

Soma'da meydana gelen maden faciasının iş sağlığı ve güvenliği kültürümüzdeki zayıflığın eseri olduğunu söyleyen Sema Tepe, yılda ortalama 1.119 kişinin iş kazaları nedeniyle öldüğünü kaydetti

İş güvenliği kültürümüzde zaafiyet var

28 Mayıs 2014/Emlakwebtv
Gözeteam Ortak Sağlık Güvenlik Birimi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sema Tepe, Soma'da meydana gelen maden faciasının temel nedenlerini "iş sağlığı ve güvenliği kültürünün" zayıflığı, denetim eksikliği, ihmal ve iş sağlığı ve güvenliği yatırımlarının yeterince yapılmaması olarak sıraladı. Açıklamasında üretim tesislerinin büyük ölçeklere taşındığına değinen Tepe, iş sağlığı ve güvenliği konusunda risklerin giderek arttığını ve eski kuralların yerine yeni standart ve düzenlemelerin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Tepe, bana bir şey olmaz anlayışının Türkiye'yi yeni felaketlere maruz bırakabileceği uyarısında bulundu.

İş güvenliğini sağlamak patronun asli görevidir
İş sağlığı ve güvenliğinin de işin bir parçası olduğunun altını çizen Tepe: “İşe gösterilen özen kadar iş güvenliğine de özen gösterilmeli. Hiçbir iş emniyetsiz yapılacak kadar acil değildir. Bir işçiyi işe geç kaldığında uyaran yöneticisi, aynı işçiyi eldiven kullanmadığı zaman da uyarmalı. Bunu bir kültür olarak benimsemelidir.” diye konuştu.

Patronların iş sağlığı ve güvenliği konusunda birinci derecede sorumlu olduklarının bilincinde olmaları gerektiğini vurgulayan Tepe, patronların işçi çalıştırmanın getirdiği sorumluluğu hissetmesi gerektiğini vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti: "Patronlar, işçi çalıştırmanın getirdiği sorumluluğu hissetmeli. Gerekli tedbirleri almak, patronların ekstra bir işi değil, asli görevidir. İşin verimliliği konusunda gösterdikleri hassasiyeti iş sağlığı ve güvenliğinde göstermeyen patronların vurdumduymaz tutumlarına şahit oluyoruz. Bu kişilere sorumlulukları hatırlatılmalı ve devlet tarafından gerekli yaptırımlar uygulanmalıdır."

2002'den bugüne iş kazası bilançosu: 13 bin 500 ölü
İş kazası verilerine de değinen A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Sema Tepe, 2002’den bu yana iş kazası ve meslek hastalığı sonucu ölen işçi sayısının 13 bin 500’e yaklaştığına dikkat çekti. Tepe yıllık ortalama işçi kaybının 1.119 olduğunu belirten Tepe: "Maalesef bu rakamlar Türkiye’nin iş sağlığı ve güvenliği kültürü anlamında nerede olduğunu gösteriyor. Devletin hayata geçirdiği düzenlemeleri olumlu adımlar olarak değerlendirebiliriz, ancak denetimlerle birlikte iş sağlığı ve güvenliği kültürü konusunda yine devlete önemli görevler düşüyor. İş kazasını önlemek bedelini ödemekten ucuz ve kolaydır. Yaşanan olaylardan ders alınmalıdır" dedi.