İş güvenliği yasasına "maliyet" itirazı

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'nda yapılması düşünülen değişikliklere 'yüksek maliyeti' nedeniyle itirazlar geliyor

İş güvenliği yasasına

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'nda yapılması düşünülen değişikliklere, yaratacağı yüksek "maliyet" nedeniyle işverenlerden tepki yağıyor. Yeni düzenlemeye göre şirketlerde çalıştırılması zorunlu olan işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve avukat maliyetlerinin ayda en az 17 bin TL'yi bulması, sektör temsilcilerince "sürdürülemez" olarak nitelendi.

Yeni "iş güvenliği" yasasının maliyeti
Madencilik ve inşaat sektörlerinde yaşanan ölümlü iş kazaları artışı sonrasında hükümet tarafından yeniden ele alınan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası  iş yerlerinde zorunlu olarak istihdam edilmesi öngörülen meslek mensupları işletmelere büyük bir mali yük getiriyor. İş güvenliği uzmanlarının maliyeti ayda 10 bin liraya ulaşırken, tam zamanlı iş yeri hekimi 11 bin 61, avukat maliyeti ise 1.250 TL'ye mâloluyor. Dünya'dan Zercan Akıncı'ya konuşan PwC Türkiye İş ve Sosyal Güvenlik Hizmetleri Direktörü Celal Özcan, çalışan sayısı 50'den az olan işletmeye kişi başı 41.73 TL 'ye hizmet veren işyeri hekimleri, tam zamanlı olarak istihdam edildiğinde ayda 11 bin 61  liraya mâlolduğunu belirtti. Özcan: 'İş güvenliği uzmanları da ortalama olarak 2-10 bin lira arasında değişen ücretler talep ediyorlar.' dedi. 

Çalıştırılmazsa ne olacak?
Söz konusu personellerin çalıştırılmasının ve sözleşmeli olarak hizmet alınmasının kanunen zorunlu olduğunu vurgulayan Celal Özcan: ' İş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi çalıştırılmazsa her biri için aylık 6 bin 167 lira, hemşire için aylık 3 bin 83 lira ceza ödenemesi gerekecek.' dedi. Sadece anonim şirketler için zorunlu olan avukat bulundurma şartını yerine getirmeyenlerin ise her ay için 2 bin 500 liralık cezayla karşı karşıya bulunduğunu belirten Özcan, kabaca bir hesapla az tehlikeli ve 50'den fazla çalışanı bulunan bir anonim şirketinin tam zamanlı olarak istihdamı durumunda şirkete maliyetinin 17 bin 300 liraya çıktığını vurguladı.