İş güvenliğinde durum hâla vahim

Güvenbir OSGB Genel Müdürü ve İşyeri Hekimi Dr. Ali Çolak, tehlikeli iş kolunda kaza yaşama olasılığının hala çok yüksek olduğunu belirtti.

İş güvenliğinde durum hâla vahim

Güvenbir OSGB Genel Müdürü ve İşyeri Hekimi Dr. Ali Çolak, Türkiye'de tehlikeli ve çok tehlikeli iş yapan 100 işletmeden 67'sinin Allah'a emanet iş yaptığını, hala iş güvenliği uzmanı bulundurmadığını ve iş kazası yaşama olasılıklarının da çok yüksek olduğunu belirtti.

Tehlikeli iş yapan işletme sayısı 670 bin
tehlikeli ve çok tehlikeli iş yapan 670 bin işletmeden 450 bininde halen iş güvenliği uzmanı bulundurmadığına dikkat çeken Çolak, bu durumun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın idari para cezalarında artışa gitmesine vesile olduğunu belirtti.

14 bin liradan 56 bin liraya
Bakan Faruk Çelik, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurmayan işletmelere kesilecek cezalarda artış olacağını Bursa'da açıkladı. 6331 sayılı kanuna göre, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurmayan işletmelere aylık olarak yaklaşık 14 bin TL idari nakit cezası kesilmesi gerekiyordu. Yapılacak artış sonrası bu ceza tutarı yaklaşık 56 bin TL olacak. 

İş güvenliği affı rafa mı kalkıyor
Faruk Çelik'in  daha önce 3 ay içinde iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi ile anlaşma yapan işletmelere af geleceği açıklamasına da değinen Çolak: 'Bakanımız yaptığı son açıklamada 6 ay içinde anlaşma yapılırsa cezaların affedileceğini belirtti. Bu af süresinin 3 ay uzatıldığı anlamına geliyor. Nisan ayına kadar anlaşmalarını yapan işletmeler 15 aylık ceza tutarı olan 210 bin TL'yi ödemekten kurtulacaklar.'