İş güvenliğini dev ek ödenekle sağlıyoruz

Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, gerekli önlemlerin alınmadığı şantiyelerde yaşanan ölümleri 'cinayet' olarak niteledi

İş güvenliğini dev ek ödenekle sağlıyoruz

Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, gerekli önlemlerin alınmadığı şantiyelerde yaşanan ölümleri hakkında: 'Gerekli önlemlerin olmadığı şantiyedeki ölümler kaza değil cinayettir. Biz her türlü maliyeti göze alıp yeni sistemler uygulamaya soktuk. İnsan hayatı hiçbir bedel ile kıyaslanamaz.' dedi. Hürriyet Gazetesi'nden Gülistan Alagöz'e açıklamalarda bulunan Ağaoğlu, şirketler grubu bünyesinde iş güvenliğini milyonluk ek maliyetlerle sağladıklarını söyledi.

Hiçbir beden insan canı ile kıyaslanamaz
Açıklamasında iş güvenliği eğitimi vermeden ve işçisinin sigortasını dahi yapmadan iş yapan firmalar olduğuna değinen Ağaoğlu: 'Bunlar haksız rekabet yaratıyor. Biz milyonluk ek maliyetle güvenlikleri en üst seviyeye çıkardık. hiçbir bedel insan canı ile kıyaslanamaz. ' şekilnde konuştu.

Maslak1453 Projesi

Önlemlere rağmen kazalar yaşanabilir
Alınan önlemlerin şantiyedeki kaza riskini minimum düzeye indirdiğini belirten Ağaoğlu, buna rağmen şantiyelerde kaza riski bulunduğunu söyledi. Yaklaşık 5 ay önce 1453 projesinde yaşanan ölümlü kaza ile ilgili olarak da açıklamada bulunan Ağaoğlu: '“Bilirkişi raporlarına göre işçimiz başka bir arkadaşının elindeki malzemeyi düşürmesi ile hayatını kaybetti. Yapılan söküm işleminde bir demir parçası, bareti olduğu halde o işçinin ölümüne neden oldu. Söküm işlemini yapan yüklenici bilgi vermeden işlem yaptığı için bu olay yaşandı. Biz işçinin ailesine sigorta ödemesi dışında yardımda bulunduk ama gerçek şu kii hiçbir güç onu geri getirmeye yetmez” dedi.

1453'te güvenlik panelleri
Maslak 1453 projesi güvenlik önlemleri hakkında bilgi akdara Proje Genel Koordinatörü Mimar A. Murad Acar da, Maslak kulelerinin etrafındaki sarı panellere dikkat çekerek, bu sistemin yüksek binalarda uygulanması gereken bir iş güvenliği sistemi olduğunu aktardı. Acar, 3 kat panellerde rüzgar etkisi ve düme ihtimallerinin sıfıra inmesini sağlayan bu önlemlerin önemine de dikkat çekerken: '3 kat panellerde rüzgar etkisi ve düşme ihtimalleri sıfıra indiriliyor. Biz 50 kattan yüksek olacak 7 blokta bunu kullanacağız. Her bir panel için 600 bin Euro ödeniyor. Almanya’da fuarları, Rusya'da yüksek binaları inceleyerek bu sistemi satın aldık” şeklinde konuştu.

1453 binaları ağlarla korunuyor
Projedeki tüm binaların futbol kalelerinin arkasındaki filelere benzeyen bir ağ ile kaplandığını hatırlatan Acar, bu önlemin 200 kiloya kadar dayanıklı olduğunu söyledi. 'Her bir binanın yalnızca ağ kaplaması için 40 bin TL harcanıyor.' diyen Acar, ayrıca vinç operatörlerinin çarpışmalarını önlemek için de önlemler geliştirildiğini vurguladı.