İş kazaları yeniden incelenecek

Mecidiyeköy'de yaşanan asansör faciasının ardından harekete geçen Başbakan Ahmet Davutoğlu geriye dönük inceleme için son 2 yılda yaşanan inşaat kazaların raflardan çıkarılması talimatını verdi

İş kazaları yeniden incelenecek

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Torun Center asansör faciasının ardından geriye dönük inceleme talimatı verdi. Davutoğlu'nun isteği üzerine son 2 yıl içinde meydana gelen can kayıplı iş kazalarına ilişkin raporlar yeniden incelenecek.

Bu süre zarfında yaşanan kazaların tümünün incelenmesinin teknik olarak mümkün olamayacağını söyleyen uzmanlar, 'ölüm ve yaralanmalarla' sonuçlanan kazalar sınırlamasını yürürlüğe koymaya hazırlanıyor. Bu kapsamda, birçoğunda hapis cezası çıkmayan kazaların da yeniden incelenebilmesi ve Soma davası başta olmak üzere yargılama sürecindeki sorunların giderilebilmesi umuluyor. 

Ses getiren iş kazaları
Milliyet Gazetesi'nden Mithat Yurdakul'un derlediği bilgilere göre son 2012-2014 yılları arasında  ölüm ve yaralanmayla sonuçlanan kazaların başında, 11 Mart 2012'de 11 işçinin yanarak öldüğü İstanbul Esenyurt'ta AVM şantiyesi yangını, 8 Ocak 2013'te 8 işçinin göçük altında kalarak hayatını kaybettiği Kozlu faciası,  atık su arıtma tesisindeki metan gazı nedeniyle 7 işçinin hayatını kaybetttiği Muğla Milas ve 301 işçinin hayatını kaybettiği Soma faciası bulunuyor.