İş kazalarının maliyeti: 35 milyar TL

Kaya Safety Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kaya iş kazalarının ekonomiye toplam maliyetinin yılda en az 35 milyar TL civarında olduğunu söyledi

İş kazalarının maliyeti: 35 milyar TL

Kaya Safety Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kaya iş kazalarının ekonomiye toplam maliyetinin yılda en az 35 milyar TL civarında olduğunu söyledi.

İş güvenliği kültür ve bilinci yükseliyor
Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen L-20 (Labour/Emekçi 20) toplantısında iş sağlığı ve güvenliği konusunungörüşülmesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kaya Safety Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kaya "L-20 toplantısında İş sağlığı ve güvenliği konusuna değinilmesi, çalışanlar arasında iş güvenliği kültürünün ve bilincinin arttığının bir göstergesi. Bu bağlamda, öncelikle ülkemizde iş güvenliği kültürünün oluşturulması ve benimsetilmesinin gerektiğini, çalışanların iş güvenliği adına önlemleri talep etmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Çünkü çalışanlar bu hakları talep etmediği sürece, yeni yasa ve yönetmeliklerin çıkması ve uygulanması gecikecektir" diye konuştu.

İş kazalarının dev maliyeti
İş sağlığı ve güvenliğinin yasalaşmasının vatandaşa yasalarla tanınan yaşam hakkının bir gereği olduğunu belirten Ali Kaya, Türkiye 'de her gün 4 çalışanın yaşamını yitirdiğine dikkat çekti. Kaya: 'Türkiye'de her gün 4 çalışan yaşamını yitiriyor ve 4-5 çalışan iş kazası sonucu iş göremez hale geliyor. Yaşanan kazaların ülke ekonomisine direkt ve endirekt maliyetinin toplamı yılda en az 35 Milyar TL civarında.' dedi.

2012 yılı SGK İş Kazası İstatistiklerine göre, ölümlü iş kazalarının en fazla yaşandığı sektörlerin başında inşaat sektörü ve onu takip eden maden ve ağır sanayi sektörleri geliyor"diyen Ali Kaya "2012 yılında toplam 74 bin 871 iş kazası gerçekleşti. Yalnızca inşaat sektöründe ise aynı yılda 9 bin 209 iş kazası gerçekleşti ve 256 kişi hayatını kaybetti. 2014 yılında ise İnşaat işkolunda 423 işçi iş kazası geçirerek hayatını kaybetti. İş kazası sebeplerine baktığımızda ise yüksekten düşme nedenli iş kazalarının en yüksek orana sahip kazalar olduğunu görüyoruz" diye konuştu.