İş yaşamındaki yeni tehdit: Hasta bina sendromu

Çok sayıda kişinin aynı anda çalıştığı ofis ortamları, gerekli önlemler alınmadığı takdirde sağlığı ciddi boyutlarda tehdit ediyor. Çalışanlarda sersemlik hissi, mide bulantısı, burun tıkanıklığı ve ciltte kuruluk gibi belirtiler nüksedebiliyor

İş yaşamındaki yeni tehdit: Hasta bina sendromu

Çok sayıda kişinin aynı anda çalıştığı ofis ortamları, gerekli önlemler alınmadığı takdirde sağlığı ciddi boyutlarda tehdit ediyor. Sürekli kapalı ortamlarda çalışanlarda; halsizlik, baş ağrısı, sersemlik hissi, mide bulantısı, ciltte kuruluk, çeşitli göz rahatsızlıkları, burunda tıkanıklık ya da akma şeklinde ortaya çıkan bu rahatsızlıklar “Hasta Bina Sendromu” olarak adlandırılıyor. Çalışanların günlerinin en az üçte birini geçirdiği ofislerde kullanılan malzemelerin yanı sıra, binaların nefes alıyor olması en önemli etkenlerden biri.

 

İş yaşamındaki yeni tehdit: Hasta bina sendromu

 

Dünya Sağlık Örgütü'nden uyarı
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), farklı dönemlerde yayınladığı raporlar ile günümüz insanlarının zamanının yüzde 90’ının kapalı mekanlarda geçirdiğini ortaya koyuyor. Bu oranın yüzde 70’ini ofisler, geri kalan yüzde 20’sini ise ev ortamı oluşturuyor.

 

İş yaşamındaki yeni tehdit: Hasta bina sendromu

 

Zamanımızın büyük çoğunluğunu bürolarda geçiriyoruz
Zamanının büyük çoğunluğunu plazadaki ofisinde geçiren bir kişi en az saatte 35 metreküp temiz havaya ihtiyaç duyuyor. Penceresi açılmayan ve havalandırması iyi olmayan binalarda “Hasta Bina Sendromu” sıklıkla görülüyor. Böylelikle; ofislerdeki havalandırma şartlarının yetersizliği verimliliği yüzde 66 düşürürken; iyi bir havalandırma sistemi çalışan verimliliğini yüzde 8 artırıyor.

Hasta bina sendromu nedir?
Amerikan Çevre Koruma Örgütü, Amerika Birleşik Devletleri’nde “Hasta Bina Sendromu”  kaynaklı yıllık iş gücü kaybının 100 milyar dolara yaklaştığını raporlarına yansıtıyor. Bu sendrom aynı zamanda Amerika Çevre Koruma Ajansı tarafından ilk 10 sağlık sorunu arasında 4’ncü sıraya yerleştiriliyor. Türkiye’de ise bu sendromdan kaynaklanan kayıpların da ekonomik açıdan büyük olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Plazaların yoğun olduğu Maslak Bölgesi’nde dünya standartlarına uygun hazır ofis konseptiyle hizmet veren Windowist Tower Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Nesrin Işıkal: Binamızda her katta ‘Isı Geri Kazanımlı Taze Hava’ cihazı bulunmaktadır. Isı geri kazanımlı taze hava cihazımız, ofislerden aldığı egzost (çürük hava) havasının tamamını dışarıya atar ve dışarıdan aldığı taze havanın tamamını ofislere basar..." ifadelerini kullandı