İşçi güvenliğinde 'radikal' düzenlemeler

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, iş ve işçi sağlığıyla ilgili yeni düzenlemenin gereklerine uymayan firmalara ağır cezaların verileceğini duyurdu

İşçi güvenliğinde 'radikal' düzenlemeler

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, iş ve işçi sağlığıyla ilgili yeni düzenleme ile işletmelere 'iş güvenliği uzmanı' istihdamının zorunlu hale getirildiğini söyledi. Çelik iş güvenliği uzmanı istihdamının zorunlu hale getirildiği ve buna uymayan işletmelere ağır cezalar verileceğini belirterek: 'İş güvenliği uzmanı bulundurmamanın 6 bin lira cezası var. Yarın tehlike sınıfına göre karşınıza 24 bin lira olarak çıkabilir. Yarın çeşitli sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.' şeklinde konuştu.

Her yıl 350 kişi ölüyor
Bakan Çelik, her yıl yüksekten düşme nedeniyle ölen işçi sayısının 350 olduğunu ve toplum tarafından bu hususlarda gereken hassasiyetin oluşmadığını belirterek iş kazalarıyla ilgili denetim çalışmalarının da tüm hızıyla sürdüğünü söyledi. 2014 yılında madenlerde bin 84 denetim yapıldığını da vurgulayan Çelik: ' 203 madeni durdurmuşuz ve şu anda 140 maden durdurulmuş vaziyette. Bu, bizim yapısal tablomuzu ortaya koyması açısından önemli. İnşaatlarda 2014'te 3 bin 625 denetimi yaptık. Bunların bin 858'i durdurulmuş. Bu rakamdan 500 firmanın inşaatı halen mühürlü... ' dedi. 

Çelik BTSO'da konuştu
Bursa Ticaret ve Sanayı Odası'nda düzenlenen 'Güvenli İskele, İskelede Güvenlik' konulu eğitim seminerinde konuşan Çelik, iş kazaları konusunda tüm odakların üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini söyledi. Yaşanan kazalar sonrasında herkesin olayın gerçek nedenini anlamadan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nı hedef tahtasına koyduğunu ve herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini belirten Çelik: ' Önce Soma, sonra İstanbul asansör kazası, ardından Ermenek... Bunların dışında çok gündeme gelmeyen ama iş kazalarında hayatlarını kaybeden değerli kardeşlerimiz. Herkes üzerine düşen görevi bilmeli.' şeklinde konuştu. 

İstatistiklerimiz iyileşiyor
AB standartlarında 100 bin işçi başına yıllık ölüm oranının 3-2 işçi olduğunu, bizde ise bu oranın 7 işçi düzeyinde bulunduğunu belirten Çelik: 'Rakam olarak 16'lardan bu düzeye geldik. Ama bir insan dahi hayatını kaybetse, istatistiğin hiçbir anlamı kalmıyor. 2014'te yaşadıklarımızdan sonra sözün bittiği yere geldik. 3 yılda iş kazalarıyla ilgili ne söylenmesi gerekiyorsa söyledik. Bakın Edirne'ye... Mühürlenmiş madende işçi çalıştırılıyor. Kanun çıkartsanız ne olacak" dedi.