İşçi maliyeti değil, kamu yükü

Zonguldak'ta TTK'dan sonra en kapsamlı madencilik faaliyetlerini yürüten Demir Madencilik'in Patronu Erdoğan Demir, madencilik sektörünü iş yapamaz hale getirenin işçi maliyetleri değil, kamu yükü olduğunu söyledi

İşçi maliyeti değil, kamu yükü

Torba Yasa ile yürürlüğe giren yeni madencilik düzenlemeleri, Zonguldak'ta büyük bir ekonomik kriz doğurdu. Şehirde bir hafta içerisinde işten çıkarılan maden işçisi sayısı 5 bine yaklaştı. 100 binlik nüfusunun 4'te 1'lik bölümünün madencilik sektöründen hayatını kazandığı Zonguldak'ta, en büyük işten çıkarma eylemini Demir Madencilik gerçekleştirdi. Şirket Torba Yasa'nın yürürlüğe girmesinin ardından 1.400 işçiyi, işten çıkardığını duyurdu.

İşçi maliyeti değil, kamu yükü
Hürriyet Gazetesi'nden Dinçer Gökçe'nin sorularını yanıtlayan Demir Madencilik'ten Erdoğan Demir, madencilik şirketlerini zor duruma sürükleyen şeyin, yasadaki kamu yükü olduğunu duyurdu. TTK'nın dağılmasının ardında kentteki en büyük madencilik faaliyetlerini yürüten  Demir Madencilik'in patronu, Soma Faciası öncesinde 2.300 madenci çalışanının, facia sonrasında 1.400'e düştüğünü, Torba Yasa ile birlikte, bu işçilerin de işten çıkarıldığını vurguladı. Demir: 'Bir işçi yeni dönemde 2 bin 300 lira alacaktı. Biz bunu her türlü karşılarız. Bizi faaliyet yapamaz duruma getiren kamunun getirdiği ek yükler. Ürettiğimiz kömürün maliyetin ton başına 160 TL, kamu bunu 122 liraya alıyor. Ton başına 40 TL'yi aşan zararı karşılayamayız.' dedi.

Demir, 15-20 yıllık işçilerin de aralarında bulunduğu 1.400 işçiyi çıkarma kararını verirken zorlandıklarını da belirterek: '10-12 milyon liralık ödeme yaparak bu işçilerimizi evlerine gönderdik."