İşçi ölümlerinde tehlikeli gösterge

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, 2015'in ilk çeyreğinde 351 işçinin "önlenebilir iş kazalarına" kurban gittiğini açıkladı

İşçi ölümlerinde tehlikeli gösterge

28 Nisan İş Cinayetlerini Anma ve Yas Günü Türkiye için özel bir anlam taşıyor. Son yıllarda yaşanan ölümlü iş kaza artışıyla Avrupa'da birinci, tüm dünya çapında ise üçüncü sıraya yerleşen Türkiye 2015 yılında da geçen yılları aratmayan bir performans gösteriyor.

Ocak-Mart döneminde 351 işçinin ölümü engellenebilirdi
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi tarafından hazırlanan verilere göre 2015'in ilk çeyreğinde 351 işçi, "önlenebilir iş kazalarına" maruz kaldı. Mart ayında gerçekleşen kazalarla birlikte son 15 ayda yaşamını yitiren işçi sayısı 2 bin 237'ye yükseldi.

İSİG tarafından yapılan açıklamada, Mart ayında yaşanan 139 ölümün büyük bir çoğunluğunun trafik ve servis kazalarından kaynaklandığı vurgulanarak, bu kategorinin ezilme, göçük, düşme, boğulma, zehirlenme ve diğer nedenlerden kaynaklandığına dikkat çekildi. 

Güvensiz çalışma koşulları ve sendikasız işçiler
İSİG açıklamasında, kazaların güvensiz çalışma koşulları ve sendikasızlık nedeniyle giderek büyüme eğilimi taşıdığı da vurgulanarak şu ifadelere yer verildi:

"Yüksekten düşmeler önemli bir denedn Düşmelere ise en sık inşaatlarda rastlanıyor. Oysa basit önlemlerle örneğin düşme nedenli can veren 14 inşaat işçisinin ölümü engellenebilirdi..."