İşçi ölümlerinde yeni rekora doğru

Eylül ayı sonu itibarıyla iş kazalarında hayatını kaybeden işçi sayısında bin 500 sınırına dayanan Türkiye'de, neredeyse her gün ölümlü iş kazası haberi geliyor. Bugün akşam saatlerinde Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne yapılan ek bina inşaatında çatı çökmesi sonucu 2 işçi daha hayatını kaybetti

İşçi ölümlerinde yeni rekora doğru

Bugün akşam saatlerinde Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne yapılan ek bina inşaatında çatı çökmesi sonucu 2 işçi hayatını daha hayatını kaybetti. İki işçinin de göçük altında kaldığı ve kurtarma çalışmalarının sürdüğü bildiriliyor.

Balıkesir'de inşaat kazası
Akşam saatlerinden Balıkesir Üniversitesi Bünyesinde faaliyet gösteren Tıp Fakültesi Hastanesi ek bina inşaatının çatısında çökme meydana geldi. İlk belirlemelere göre iki işçi hayatını kaybederken, iki işçinin de göçük altında kaldığı ve kurtarma çalışmalarının sürdüğü bilgisi alındı. İki işçinin de hafif yaralı biçimde kurtarıldığı öğrenildi. Olay yerine gelen Balıkesir Valisi Mustafa Yaman ve Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir' olay yerindeki incelemelerini halen sürdürüyor. Konuyla ilgili resmi açıklama ise henüz yapılmadı. 

Türkiye rekora koşuyor
Ölümlü iş kazalarında dünya ülkeleri arasında üst sıralarda bulunan Türkiye'de her ay onlarca işçi hayatını kaybetmeyi sürdürüyor. Ekim ayı sonuçları henüz açıklanmadı; ancak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin sunduğu son raporda Eylül ayında en az 177 olmak üzere, 2015'in ilk 9 ayında hayatını kaybeden işçi sayısı bin 317 oldu. Eylül ayı içerisinde en yüksek ölüm vakası inşaat ve tarım/orman sektörlerinde yaşandı. Tarım/oran sektöründe yaşamını kaybeden işçi sayısı 49 olarak gerçekleşirken, inşaat sektöründe en az 40 kişinin kaza sonucunda yaşamını yitirdiği vurgulandı. 

Söz konusu ölüm vakalarında en yüksek ölüm sebebi de göçük ve ezilme olarak gerçekleşti.