İşçilerin su baskını isyanı

Bakanların, Karaman'ın Ermenek İlçesi'ndeki Has Şekerler Madencilik şirketini ziyareti sırasında isyan eden işçiler: 'Bu üçüncü baskın, önlem alınsayda kaza olmazdı.' dedi

İşçilerin su baskını isyanı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan su taşması olayıyla ülke gündemine oturan Karaman'ın Ermenek İlçesi'ndeki Has Şekerler Madencilik şirketine ulaştı.

Torba yasa yüzünden
İncelemeleri sırasında iki Bakan'a sitem eden bir işçi, yaşanan su baskını olayının daha önce de iki defa tekrarlandığını ama hiçbir önlemin alınmadığını belirtirken: ' Torba Yasa'dan sonra işçiler öğle yemeklerini madende yemeye başladılar. Öğle yemeği madende yenmeseydi, bu yaşanmazdı.' dedi. Aynı işçi, müfettişlerin denetime hemen başlamasını isteyerek, aksi taktirde işverenin eksikleri kapatarak denetimden kurtulacağını söyledi.

Zaman aleyhimize işliyor
Maden Ocağı'ndaki son durum ile ilgili olarak bilgi aktaran Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da, şu anda tüm çalışmaların ocaktaki suyun seviyesinin düşürülmesine yönelik olduğunu belirterek: 'Su pompayla tahliye ediliyor. Ama yeterli değil. Ocak su yükselmesi devam ediyor. zaman aleyhimize işliyor.' şeklinde konuştu.

18 işçi yer altında
Bakan Yıldız, tamamen özel bir işletmeye ait olan maden ocağında şu anda 18 işçinin yer altında mahsur kaldığını açıklayarak: ' Üst kodumuz 922, alt kodumuz da 752 metre. Bunun 820 metresine şu anda su gelmiş bulunuyor. İşçilerimiz de 777 kodunda. O yüzden zaman aleyhimize işliyor. Bunun karşısında tüm donanımları ve oradan su tahliyesini hızlıca yapabilmemiz lazım. Şu anda 1 pompa çalışıyor. Tek başına yeterli değil. Diğer pompanın da montajı yapıldı.' açıklamasını yaptı