İşgücü girdi endeksi düştü, güven yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu, 2015 yılı III. Çeyrek dönemine ait İnşaat İşgücü Girdi Endekslerini açıkladı. Verilere göre, mevsim ve takvim etkilerinden arıntırılmış inşaat istihdam endeksinde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 0.9'luk azalma yaşandı. İnşaat sektörü güven endeksinde ise Ekim'e kıyasla yüzde 5'lik yükselme kaydedildi.

İşgücü girdi endeksi düştü, güven yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hazırlanan 2015 yılının Temmuz-Eylül dönemini kapsayan III. Çeyrek  takvim ve mevsim etkilerinden arındırılmış "İnşaat İşgücü Girdi Endeksleri" geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 0,9'luk bir düşüş saptadı. Bu düşüş, takvim etkilerinden arındırılmış inşaat istihdam endeksinde yüzde 4.8 olarak gerçekleşti.

İnşaat sektöründe çalışılan saatte düşüş
Türkiye İstatistik Kurumu
verilerine göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat çalışılan saat endeksinde aynı dönem içerisinde 2014 yılının III. çeyreğine kıyasla iş saatlerinde yüzde 1.6'lık azalma yaşandı. Bu kategoride takvim etkilerinden arıntırılmış çalışılan saat endeksinde ise söz konusu oran yüzde 7.1'lik düşüş yaşadı.

İşgücü girdi endeksi düştü, güven yükseldi

Maaşlarda yüzde 2.3'lük artış
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış brüt ücret-maaş endeksinde ise 2015 yılı III. çeyreğinde bir önceki dönemi kıyasla yaşanan artış yüzde 2.3 düzeyinde oldu. Bu kategoride takvim etkilerinden arındırılmış inşaat brüt ücret-maaş endeksindeki artış ise, yine 2014 yılının üçüncü çeyreğine kıyasla yüzde 5.2 olarak gerçekleşti. 

TÜİK Ekonomik Güven Endeksi açıklandı
Yine Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bugün açıklanan Ekonomik Güven Endeksleri Kasım 2015 verilerine göre,  İnşaat sektörü güven endeksinde Ekim ayına kıyasla yüzde 5'lik artış yaşandı ve 84.29 oldu.  Ekonomik Güven endeksinde Kasım ayındaki artış, bir önceki aya kıyasla yüzde 26.7 olarak gerçekleşerek, 104.99'a ulaştı.