İşgücü maliyetlerindeki artış sürüyor

İnşaat sektöründe işgücü maliyetlerindeki artış devam ediyor. 2017 yılının son çeyrek döneminde yaşanan yüzde 14.4'lük gelişimle birlikte son bir yıllık maliyet artışı yüzde 35 düzeyini aştı.

İşgücü maliyetlerindeki artış sürüyor

Türkiye İstatistik Kurumu-TÜİK, Ekim-Aralık 2017 döneminden oluşan geçen yılın son çeyrek dönemine ait İşgücü Maliyeti Endeksi'ni açıkladı. Bugün yayımlanan veriler başta inşaat sektörü olmak üzere kritik iş kollarında çalışan maliyetlerinin artışını sürdürdüğüne işaret etti. 

İnşaat sektöründe çalışan maliyetleri artışını sürdürüyor

TÜİK verilerine göre takvim etkisinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksi 2017 yılının IV. çeyrek döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 13.7 düzeyinde artış kaydetti. Veriler artış düzeyinin  2017 yılı genelinde de 2016 yılına kıyasla yüzde 12.3 seviyesinde artış kaydettiğine işaret etti. Saatlik İşgücü Maliyet Endeksi'nin sektörler düzeyindeki artışı ise şu şekilde gerçekleşti:

- Sanayi sektöründeki artış: Yüzde 12.7
- İnşaat sektöründeki artış: Yüzde 14.4
- Hizmet sektöründeki artış: Yüzde 14.2

Son 1 yılda inşaat sektörü işgücü maliyet endeksindeki artış

İnşaat sektöründe saatlik işgücü maliyet endeksi 2017 yılının Ocak-Mart döneminde yüzde 4.4, Nisan - Haziran döneminde 3.3, Temmuz-Eylül döneminde ise yüzde 15.4 artış göstermişti. Yılın son dönemindeki yüzde 14.4'luk artışla birlikte son bir yılda yaşanan artış da yüzde 35'ler düzeyini aşmış oldu. 

Saatlik kazanç endeksinde son durum

Diğer taraftan Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre saatlik kazanç endeksindeki artış da yüzde 13.9 olarak ölçüldü. Takvim etkisinden arındırılmış saatlik kazanç endeksinin 2017 yılının IV. çeyrek döneminde bir önceki yılın aynı çeyrek dönemine kıyasla yüzde 13.9 oranında artış gösterdiğine dikkat çeken veriler, 2017 yılında ise bir önceki yıla kıyasla yüzde 12.3 oranında artışa dikkat çekti. Saatlik kazanç endeksindeki artış sanayi sektöründe yüzde 13 oranında gelişim gösterirken, inşaat sektöründe yüzde 14.1 ve hizmet sektöründe ise yüzde 14.4 düzeyinde artış kaydetti. 

Kazanç dışı işgücü maliyetlerinde de artış

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan bir diğer dikkat çekici veri ise "saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi" oldu. Takvim etkisinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyet endeksinde 2017 yılının IV. çeyrek döneminde bir önceki yıla kıyasla yüzde 12.8 oranında gelişim yaşandığını gösteren Türkiye İstatistik Kurum, 2017 yılı genelindeki artışı ise yüzde 12.4 olarak ölçdü. Kazanç dışı işgücü maliyetlerinin sektörlere yansıması ise şu şekilde gerçekleşti:

- Sanayi sektöründeki artış: Yüzde 11.6
- İnşaat sektöründeki artış: Yüzde 15.8
- Hizmet sektöründeki artış: Yüzde 13.3