Isı yalıtımı her mevsim tasarruf sağlıyor

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Eruslu, bir konutu soğutmanın ısıtmaktan daha pahalı olduğunu eblirterek: "Isı yalıtımı yazın da enerji tasarrufu sağlar..." ded

Isı yalıtımı her mevsim tasarruf sağlıyor

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Eruslu, hafta içinde elektrik kullanımının rekor düzeye çıkması üzerine yaz aylarında enerji tüketiminin tavan rakamlara ulaştığını söyledi. Tüketim farkının soğutma amaçlı klima kullanımınnın yanında, tarımsal sulama ve sanayi bölgelerindeki elektrik tüketiminden kaynaklandığını belirten Eruslu, farklı iklim koşullarına sahip Türkiye'de ısı yalıtım uygulamalarının önemine dikkat çekti.

Enerjisini ithal eden ülkede klima yoğunluğu
Türkiye'nin enerjisinin yüzde 75'ini ithal eden ve dışa bağımlı bir ülke olduğunu da hatırlatan Eruslu:

" Enerji Bakanımızın yaptığı açıklamada da belirttiği üzere ülke genelinde 866 milyon 653 bin kilovatsaat ile tüm zamanların en yüksek elektrik tüketimine ulaştık. Geçen yıl sıcaklarda ölçülen en yüksek rakama göre dün tüketimimiz 35 milyon kilovatsaat daha fazla oldu " dedi.

Eruslu, tükemin önemli kısmını Trakya, Güneydoğu ve Ege bölgelerinde gerçekleştiğini, bu durumun da her bölge için ısı yalıtımının gerekliliğini gösteridğini belirtti. Isı yalıtımının yazın soğutma amaçlı olarak yürütülen çalışmalara katkı sağlayacağını ve ciddi bir tasarruf katkısı sunacağını belirten Eruslu: 

"Ege ve Akdeniz Bölgeleri de klima ile soğutma masraflarını ve dolayısıyla artan elektrik tüketimini göz önünde bulundurarak mantolamaya önem vermeye başladı ancak henüz istenen seviyede olduğunu söylemek için erken. Bugünkü satış haritasına baktığımızda 8- 10 cm. kalınlığında ürünlerin genellikle doğu bölgelerimizde kullanıldığı izleniyor. Oysa bilinç düzeyi artarsa Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nde sıcaktan korunmak amacıyla daha kalın levha kullanıldığını izleyebiliriz" diye konuştu.