Isı yalıtımı ile binaların dayanıklılığını arttırın

“Binanın sağlam ve depreme dayanıklı olması konut alırken tercih edilen ilk kriter”

Isı yalıtımı ile binaların dayanıklılığını arttırın

02 Ağustos 2013 / emlakwebtv
Ülkemizde nüfus artışının yanında kontrolsüz arazi kullanımı ve plansızlık, hatalı ve denetimsiz inşaat yapım süreçleri, yetersiz altyapı hizmetleriyle birlikte çevrenin bozulması sonucunda özellikle büyük kentlerimizdeki yapılar önemli bir deprem riskiyle karşı karşıya bırakıldı. Deprem sonrasında yapılan araştırmalar göz önünde bulundurulduğunda, binaların %64’ünde donatı korozyonu tespit edildi.

Dindoruk: ”Binanın sağlam ve depreme dayanıklı olması konut alırken tercih edilen ilk kriter”
Betek Pazarlama Genel Müdür Yardımcı Gülay Dindoruk,”Binanın sağlam ve depreme dayanıklı olması konut alırken tercih edilen ilk kriter. Binanın sağlam olması içinde aşınma ve korozyon gibi binanın ömrünü kısaltan etmenlerin ortadan kaldırılması gerekiyor. Yüzeyleri uygun şekilde korunmayan metal ve metal alaşımlarının bozunmasıyla oluşan korozyon sonucu binalar yıpranıp dayanıklılığını kaybediyor. Bu etkileri azaltmanın yolu ise, binanın yapı elemanlarına değişik şekillerde giren su ve oksijeni uzak tutmaktan geçiyor.” dedi.

Yapı elemanlarına etki eden su, yapıya değişik kaynaklardan ulaşabiliyor. Bu kaynaklar; yağmur, zemin suyu ve atmosferdeki su buharı şeklinde olabileceği gibi yoğuşma yolu ile de olabiliyor.

Yoğuşma riskinin azaltılması veya ortadan kaldırılması için de; yapı bileşeninin dış iklim koşullarından korunmasıyla sağlanabileceğini dile getiren Gülay Dindoruk,” Dış cephe ısı yalıtımı yapılan binalarda, yapı bileşenleri sıcak kalıp yoğuşma sıcaklığının üstünde tutuluyor. Böylelikle de bina, yoğuşmanın zararlı etkilerinden korunarak binadaki korozyon etkileri azaltılmış oluyor.” dedi.

Dindoruk: “Ancak doğru malzemeler ve uygun kalınlıktaki levhalarla bir ısı yalıtım sisteminden istenen performans alınabilir”
Isı yalıtımı yaptırırken malzeme seçiminin de öneminden bahseden Gülay Dindoruk,” Ancak doğru malzemeler ve uygun kalınlıktaki levhalarla bir ısı yalıtım sisteminden istenen performans alınabilir. Yüksek levha kalınlıklarına göre gerçekleştirilen ısı yalıtımı ile hem binanın dış yüzeyi korunmuş olup, hem de verimli bir enerji tasarrufu sağlanmış oluyor. Isı yalıtımı yaptırırken, yalıtımda kullanılacak malzemelerin nefes alma ve esneklik özellikleri dikkate alınmalıdır. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak gerçekleştirilen ısı yalıtımında, yapı ömrünü olumsuz yönde etkileyen korozyon etkileri engellenmiş olur.” dedi.