Isı yalıtımıyla enerji ithalatı düşebilir

Yapı kimyasalları sektöründe faaliyet gösteren Kalekim Genel Müdürü Altuğ Akbaş, Türkiye'de binaların yüzde 85'inde ısı yalıtımının olmadığını, bu durumun da enerjisinin yüzde 75'ini ithal eden bir ülke için önemli bir sorun anlamına geldiğini söyledi

Isı yalıtımıyla enerji ithalatı düşebilir

13 Haziran 2014/Emlakwebtv
Kalekim Genel Müdürü Altuğ Akbaş, enerjisinin yüzde 75'ini ithal eden bir ülke olarak konutların yüzde 85'inde ısı yalıtımı olmadığı için büyük enerji kaybına uğradığımızı söyledi. Akbaş: " Oysa yalıtımın maliyeti, bir binanın toplam inşaat maliyetinin yüzde 3 ila 5’i kadar. Yüzde 50 tasarruf elde eden yalıtım sistemimiz, birkaç yılda maliyetini karşılayıp binanın ömrü boyunca tasarruf sağlamaya devam ediyor” dedi.  

Kalekim’in üretim ve satış kapasitesi olarak Türkiye ve bölgesinde birinci, Avrupa’da ise 5’inci sıraya yerleştiğini belirten Kalekim Genel Müdürü Altuğ Akbaş, başarılı ısı yalıtımı için ürünlerin standartlara uygunluğu ve doğru işçiliğin büyük önem taşıdığını söyledi. Akbaş: "Geliştirdiğimiz ısı yalıtım sistemi ile doğalgaz ve elektrik faturalarında yüzde 50’ye varan tasarruf sağlıyoruz. Enerjisinin yüzde 75’ni ithal eden bir ülke olarak, Avrupa’nın 10 katı kadar enerji tüketiyoruz. Konutlarda kullanılan enerjinin yüzde 80’i ise ısıtma ve soğutma amaçlı tüketiliyor. Ülkemizdeki yaklaşık 19 milyon konutun yüzde 85’inde ısı yalıtımının olmaması, enerjimizi nasıl boşa harcadığımızı ortaya koyuyor." şeklinde konuştu.

İlk kez 10 yıl ürün, 2 yıl uygulama garantisi
Kalekim olarak, her zaman tüketicilere ve sektör profesyonellerine çözümler sunduklarını belirten Altuğ Akbaş, ısı yalıtımı ile ilgili şöyle konuştu: “Tüm gelişmiş ülkelerin önem verdiği gibi Türkiye’nin de en önemli sorunu, sürdürülebilir-yenilenebilir enerji elde etme ve bu enerjiyi verimli kullanmaktır. Gelecekte pasif enerjili veya sıfır karbonlu yeşil binalara kavuşmak istiyorsak zorlayıcı hedefler koymalı ve bu hedeflere ulaşacak uygulamaları hayata geçirmeliyiz. Biz ‘Kale Mantolama Sistemleri ‘EPS’ ve ‘Taşyünü’ ile, Türkiye’de ilk kez 10 yıl ürün, 2 yıl uygulama garantisi sunarak binaları koruma altına almaya başladık ‘Uygulama süresine ilave olarak 2 yıl kullanım’ sürecini kapsayan sigorta ile uygulama sonrası hatalı çizim, malzeme, montaj ve işçilik nedeniyle meydana gelebilecek hasarlara karşı da güvence sağlıyoruz. Uzun soluklu çalışmalarımızla yalıtım sektöründe de liderliği hedefliyoruz.

Düşük kalite bütçeye zararlı
Isı yalıtım teknolojisinde performansın büyük önem taşıdığını belirten Akbaş, binaların her türlü iklim ve olumsuz hava koşullarına karşı korunarak enerji tasarruf etmesine olanak veren ısı yalıtımının ancak Avrupa standartlarına uygun malzeme ile gerçekleştiğine de dikkat çekti.