Isı yalıtımıyla karbon salınımını önledi

Filli Boya Yalıtım Grubu Capatect, Yeşil İş Konferansı’nda sürdürülebilir gelecek için yalıtımın önemini anlattı

Isı yalıtımıyla karbon salınımını önledi

6 Kasım 2012 / emlakwebtv
Filli Boya Yalıtım Grubu Capatect markasıyla ekonomik, toplumsal ve çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlamayı hedefleyen Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından dördüncüsü düzenlenen Yeşil İş Konferansı’na katıldı. Bu yılki teması ‘Sürdürülebilir Gelecek İçin Sürdürülebilir İş’ olarak belirlenen konferansta bugüne kadar yapılan çalışmaları ve alınması gereken önlemleri anlattı.  

Yeşil İş Konferansı’nda konuşmacı olarak söz alan Filli Boya Yalıtım Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gülay Dindoruk konuşmasında, “Kurum olarak yeşil iş fırsatı yarattık. Son 10 yıl içinde 10 bin usta yetiştirdik. Halkı bilinçlendirmek için il il gezdik. Konutlara yaptığımız yalıtımlarla şimdiye kadar 1.26 milyon ton karbon salınımını önledik. Bu rakam, Bolu ormanlarının %90’ına tekabül ediyor” diye belirtti.

Dindoruk enerji tüketiminin %37’sinin binalarda gerçekleştiğine değindi. Konutlardaki enerji tüketiminin ise %70 ile ısıtma nedeniyle olduğuna dikkat çekti. Bunu önüne geçmenin ise ısı yalıtımıyla olacağına söyledi. Dindoruk ayrıca, hükümetler ve iş dünyasının atması gereken stratejik adımların neler olacağını anlattı. Diğer yandan yapı sektörünün bu vizyonun neresinde durabileceği ve ona nasıl destek sunabileceğini aktardı.

Capatect olarak, WWF Türkiye ile sürdürülen “DAHA İYİ BİR DÜNYA” projesi katılımcılara örnek olarak sunuldu. Türkiye’yi adım adım gezip seminerler düzenleyerek iklim değişikliği ve enerji verimliliği konusunda farkındalık yaratmayı hedefleyen projenin çalışma ayakları tarif edildi.